Sposoby na zmycie silikonu sanitarnego

Silikon sanitarny używa się głównie w łazience, w celu uszczelnienia styku między dwoma powierzchniami. Kafelki, lustra, kabina prysznicowa to miejsca, pomiędzy którymi najlepiej jest użyć tego materiału. Niestety, po jakimś czasie na uszczelnieniu silikonowym pojawiają się plamki i ciemne przebarwienia, a fuga przestaje być szczelna. Jest to nic innego jak pleśń. Pojawia się ona ze względu na to, że łazienka jest miejscem w którym występuje duża wilgoć. Jak wiemy, pleśń jest niezdrowa dla człowieka, ponieważ wydziela toksyny. Posiadanie pleśni w domu może niestety doprowadzić do wielu chorób, takich jak na przykład: zapalenie oskrzeli, płuc, a nawet do astmy. Dlatego właśnie gdy tylko zauważymy, że w naszej łazience pojawiają się plamki pleśni musimy reagować. Szczególnie ważna jest szybka reakcja w momencie gdy posiadamy w domu małe dzieci, ponieważ to właśnie one mają najmniejszą odporność na toksyny. W takim przypadku jak najszybciej należy pozbyć się silikonowej fugi i zamienić ją na nową. I tu pojawia się pytanie- czym zmyć silikon?. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się starego silikonu. Można poszukać ich na internecie lub popytać w markecie budowlanym, na dziale z silikonem sanitarnym.
Pozbycie się starej fugi nie jest niczym trudnym, więc nie musimy zatrudniać do tego specjalnej ekipy. Wystarczy kilka narzędzi i sami będziemy w stanie zamienić stary silikon na nowy.
Pierwszym sposobem jest próba usunięcia materiału ze szczelin ostrym narzędziem. Możemy użyć do tego na przykład ostrego nożyka, żyletki lub szpachelki.
Jeżeli fuga jest na tyle twarda, że nie mamy możliwości usunięcia jej poprzednim sposobem bez wcześniejszego przygotowania jej, należy pomalować ją zwykłym octem , który możemy zakupić w sklepie spożywczym za około 2 złote. Możemy to zrobić przy pomocy małego pędzelka. Tak pomalowany materiał należy zostawić na kilka minut, aż zmięknie, a następnie tak jak w pierwszym sposobie usunąć go ostrym narzędziem.
Jeżeli ocet nie da razy zmiękczyć naszego silikonu należy użyć aceton, który ma silniejsze właściwości i dalej postępować tak jak w poprzednim punkcie.
Jeżeli poprzednie sposoby zawiodły, należy zaopatrzyć się w specjalistyczny płyn do usuwania tego typu materiałów. Koszt takiego płynu to około 15-20 złotych i możemy go zakupić w większości marketów budowlanych. Taki specyfik daje nam pewność, że pozbędziemy się niechcianego materiału ze szczelin w naszej łazience.
Istnieje jeszcze jedna możliwość pozbycia się silikonu, ale tylko wtedy gdy jest on jeszcze świeży i miękki. Wystarczy posmarować go zwykłym płynem do naczyń, odczekać chwilkę i zetrzeć gąbką. Sposób ten nadaje się do użytku tylko w przypadku, gdy podczas uszczelniania nadmiar silikonu gdzieś wypłynie i pobrudzi inne miejsce niż to, do którego powinien trafić. Na próżno więc próbować usunąć nim stary , spleśniały materiał.
Silikon sanitarny jest obecny w łazience każdego z nas więc myślę, że sposób na jego usunięcie będzie potrzebny każdemu. Taki zabieg należy wykonywać co kilka lat lub w momencie, gdy zauważymy pleśń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here