Problemy z niskim ciśnieniem nazywane są hipotonią lub hipotensją. Niedociśnienie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia kobiet oraz dziewcząt znajdujących się w wieku dojrzewania. Czym grozi niskie ciśnienie? Pojawia się wtedy zawroty głowy, a samopoczucie potrafi się pogorszyć w przeciągu kilku minut z powodu zmiany pogody. Jest jednak kilka sposobów na to, aby móc skutecznie poradzić sobie z tego rodzaju dolegliwościami. Lekarze w większości uważają, że niskie ciśnienie nie wymaga leczenia farmakologicznego. Można jednak poprzez swoje zachowanie znacznie ograniczyć negatywne skutki niedociśnienia. Hipotonia nie jest tak niebezpieczna jak nadciśnienie. Może jednak okazać się groźna, ponieważ prowadzi na przykład od utraty przytomności, co może być śmiertelnym zagrożeniem w momencie prowadzenia samochodu. Do najważniejszych objawów niedociśnienia zalicza się zawroty głowy oraz zaburzenia prawidłowego rytmu serca. W momencie niedociśnienia pojawiają się też napady nudności. Twarz staje się blada, dochodzi do omdleń.
Hipotonia powodowana jest przez najróżniejsze schorzenia. Bywa przykładowo następstwem anemii albo niedoczynności nadnerczy. Cukrzyca też może prowadzić do zbyt niskiego ciśnienia. Może zdarzyć się tak, że niskie ciśnienie będzie skutkiem ubocznym stosowania niektórych medykamentów. Sytuacje stresowe też negatywnie wpływają na poziom ciśnienia, które może być przez nie zaniżone.
Jeśli poczujemy, że nasze ciśnienie spadło, dobrze jest przeprowadzić kilka doraźnych czynności, które pomogą nam przetrwać pierwsze chwile, które są najtrudniejsze. Zwykłe poluzowanie ubrania, które pozwoli na złapanie dodatkowego oddechu to na pewno dobry pomysł. Poluzowanie kołnierzyka lub paska od spodni okaże się zbawienne. Wyjście z dusznego pomieszczenia też uchroni nas przed omdleniem. Tak samo jak przejście z pozycji stojącej do siedzącej lub leżącej. Najlepiej jest usiąść wygodnie i opuścić głowę poniżej poziomu serca.
Dla potwierdzenia niskiego ciśnienia lekarz przeprowadzi kilka badań. Na pewno nie obędzie się bez wielokrotnego pomiaru ciśnienia. Jeżeli będzie mieć co do tego wątpliwości, zleci dodatkowe badania, które utwierdzą go w ostatecznej diagnozie. Do takich badań należy zaliczyć morfologię oraz EKG. Sporadycznie zlecane jest badanie USG serca.
Jeśli jesteśmy osobami narażonymi na niskie ciśnienie, powinniśmy wiedzieć, jak się należy się zachować, aby ograniczyć skutki jego oddziaływania. Do podstawowych nakazów należy unikanie nagłych zmian pozycji. Już nawet gwałtowne wstanie z łóżka może obniżyć ciśnienie. Lepiej po przebudzeniu odczekać chwilę i powoli usiąść. Dobrym pomysłem jest wzięcie prysznicu na przemian chłodnego oraz ciepłego. Osoby z niskim ciśnieniem nie powinny stać przez dłuższy czas. Niewskazane jest również wielogodzinne opalania się i przebywanie na słońcu w okresie największych upałów. Osobom z niskim ciśnieniem rekomendowane jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Regularna aktywność poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. Zalecane są biegi, jazda na rowerze oraz pływanie.