Łyżeczkowanie macicy - czy jest bolesne i niebezpieczne?

Łyżeczkowanie macicy, potocznie zwane jako „czyszczenie macicy” to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu chorych tkanek z dróg rodnych kobiety. Sam w sobie budzi wiele różnych obaw u pacjentek, czy słusznie?

Wskazania do wykonania zabiegu

1. Poród – w przypadku, kiedy łożysko nie zostało poprawnie wydalone z organizmu kobiety, zwykle przeprowadza się zabieg łyżeczkowania. Nieoddzielone we właściwy sposób łożysko pozostaje częściowo w macicy, a pozostawione tkanki mogą doprowadzić do silnych infekcji dróg rodnych, a nawet śmierci.

2. Poronienie – drugą najczęstszą przyczyną łyżeczkowania jest poronienie. Zabieg pozwala usunąć martwy płód oraz pozostałości po błonach płodowych.

3. Diagnostyka niepłodności – czasem zdarza się, że czyszczenie macicy wykorzystuje się w przypadku diagnostyki niepłodności kobiety. Pobrane z macicy tkanki są wysyłane na badania laboratoryjne, pod kątem drobnoustrojów, które mogą być przyczyna bezpłodności.

3. Inne: do innych wskazań zwykle zalicza się różnego rodzaju dolegliwości związane z układem rozrodczym kobiety. Może to być np. pojawienie się krwawienia po przebyciu menopauzy, podejrzenie choroby nowotworowej lub wystąpienie polipów.

Przygotowanie do zabiegu łyżeczkowania

Przede wszystkim ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Jak każdy zabieg chirurgiczny, łyżeczkowanie może budzić nadmierne obawy i stres. W większości przypadków zabieg ten odbywa się bez większych komplikacji oraz powikłań. Prócz odpowiedniego nastawienia, kobieta powinna przyjść na zabieg na czczo.

Najczęstsza obawa pacjentek przed łyżeczkowaniem: Czy to boli?

Zabieg jest wykonywany pod narkozą, dlatego sam w sobie nie sprawia bólu. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się bezpośrednio po zabiegu, w różnym stopniu nasilenia. Zwykle ustają po przyjęciu leków przeciwbólowych. Może pojawić się również lekkie krwawienie, przypominające mało obfitą miesiączkę. Zaleca się wtedy stosowanie podpasek, tak jak w przypadku zwyczajnej menstruacji.

Czyszczenie macicy – największe niebezpieczeństwa

Podczas zabiegu może dojść do komplikacji i choć nie są one częste, każda kobieta powinna być ich świadoma. Jedną z komplikacji jest przebicie ściany macicy. W przypadku, kiedy ściana macicy jest stosunkowo delikatna, a chirurg nie ma wystarczającej wprawy w wykonywaniu zabiegu, zdarza się, iż ściana zostaje przebita lub naderwana. Zdarza się to niezwykle rzadko, lecz jest możliwe.

Częściej pojawiającym się problemem po czyszczeniu macicy jest infekcja i zapalenie narządów rodnych. Może wynikać to z nadmiernego podrażnienia ścianek pochwy i macicy, ale także z niewłaściwej higieny pacjentki po zabiegu.

Kolejnym niebezpieczeństwem wynikającym z zabiegu łyżeczkowania jest wystąpienie krwotoku. Krwawienie po zabiegu jest normalne, kiedy przebiega w umiarkowanym stopniu. W przypadku kobiet z problemami z ciśnieniem lub krzepliwością krwi może jednak wystąpić poważny krwotok, dlatego obfity wypływ krwi z dróg rodnych należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here