Czym jest szczęście? Od wieków ludzie zadają sobie to pytanie. Jak pokazuje życie każdy ma swoją definicję szczęścia, dla każdego bowiem ma inny wymiar, co innego je wywołuje.
Nie ma definicji szczęścia. Czym jest szczęście? Najprościej rzecz ujmując to stan, w którym jest nam dobrze, a co sprawia, że czujemy się dobrze? Każdy z nas na tak zadane pytanie odpowie inaczej. Dla jednego szczęście to zdrowie, dla innych pieniądze, miłość, rodzina, stabilizacja życiowa, wiara, sukces, kariera zawodowa, szybki samochód, dobra impreza czy na przykład zakupy. To po prostu stan wyzwalający w nas pozytywne emocje i nie jest tu ważny bodziec, który je wywołuje.
Naukowcy udowodnili, że obiektywne warunki życia nie mają jednak większego i trwałego wpływu na to, czy jesteśmy szczęśliwi. Czasami życie pokazuje, że osoby, które nie mają z pozoru nic, są szczęśliwsze, od tych które mają wszystko. Jednakże jak pokazują badania większość ludzi jest umiarkowanie szczęśliwa, niezależnie od okoliczności. Okazało się, że ludzie bogaci, którzy nie muszą martwić się o swoją przyszłość wcale nie są szczęśliwsi od tych, którzy mają z pozoru cięższe życie.
Naukowcy starając się odpowiedzieć na pytanie czym jest szczęście, określili czynniki zewnętrzne, które na nie wpływają. Jednym z takich czynników jest zdrowie. Jak pokazały badania, wśród ludzi zdrowych jest więcej szczęśliwych osób, niż wśród chorych. Chodzi tu nie tyle o faktyczne schorzenia, na jakie cierpimy, ale przede wszystkim o subiektywną ocenę własnego stanu zdrowia.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na poziom szczęścia jest małżeństwo. Naukowcy dowiedli, iż wstąpienie w związek małżeński daje nam poczucie stabilizacji życiowej, a to z kolei przekłada się na poziom szczęścia. Jednakże pamiętać należy, iż bezwzględnym warunkiem w tym przypadku jest udany związek. Jeżeli czujemy się nieszczęśliwi dzieląc życie z drugą osobą to skutek jest wręcz odwrotny. Taka „nieszczęśliwa” relacja wywołuje w nas tylko stres i negatywne emocje.
Jak pokazują statystyki, najbardziej kontrowersyjnym wyznacznikiem szczęścia są pieniądze. O ile u jednych osób mogą powodować euforie, to u drugich stany depresyjne. Pieniądze, jak udowodniono, nie dają poczucia stabilizacji, zawsze bowiem istnieje groźba ich utraty.
Czym jest szczęście? Co o nim decyduje? O poziomie szczęścia, które odczuwamy decydują nie tylko czynniki zewnętrzne, ale i nasza osobowość oraz podejście do życia. Nie ma co szukać szczęścia w dobrach materialnych. Jak mówi przysłowie pieniądze i bogactwo to rzecz nabyta. Ludzie przywiązujący duże znaczenie do dóbr materialnych są mniej szczęśliwi. Musimy też nauczyć się akceptować własne ograniczenia, godzić się z przeciwnościami losu, ale i wierzyć w siebie i własne możliwości. Dla niektórych osób pomocna jest też wiara w tak zwaną „siłę wyższą”. Wiara daje poczucie stabilizacji i pomaga walczyć z przeciwnościami losu.
Podsumowując, bezsprzecznie można stwierdzić, że każdy ma swój wymiar szczęścia, dla każdego oznacza ono coś innego. Zatem czym jest szczęście? Satysfakcją, zadowoleniem, poczuciem spełnienia? Jedno jest pewno cokolwiek wywołuje w nas to uczucie, powoduje w nas pozytywne emocje.