Dieta dla osób z Hashimoto – znaczenie zdrowej diety przy chorobie

Gospodarka hormonalna odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu, a tarczyca, czyli niewielki gruczoł znajdujący się w przedniej części szyi, jest jednym z najważniejszych gruczołów wytwarzających hormony. Choroby tarczycy mogą doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby zapobiec ich rozwojowi. Najczęstszą z chorób jest natomiast Hashimoto. Jak powinniśmy się odżywiać, aby osłabić jej objawy?

Choroba Hashimoto, a zdrowe odżywianie

Dieta dla osób z Hashimoto jest stosowana w celu zmniejszenia wpływu choroby Hashimoto na organizm i przyśpieszenia procesu leczenia, do którego wykorzystuje się lekarstwa lub terapię hormonalną. Choroba Hashimoto na początkowym etapie jest praktycznie niemożliwa do samodzielnego zdiagnozowania, ponieważ z reguły rozwija się bezobjawowo. Z czasem jednak może powodować zmęczenie, wysypki, bóle stawów, problemy trawienne, bóle głowy, lęk, depresję i inne. Niektóre osoby z niedoczynnością tarczycy Hashimoto mają również uczulenia na gluten, nabiał, niektóre produkty zbożowe, ziarna lub orzechy. Objawy choroby mogą się również zwiększać z powodu spożywania dużej ilości cukru oraz owoców. Najskuteczniejszym sposobem na zastosowanie diety dla osób z Hashimoto jest skorzystanie z oferty, którą proponuje catering z dowozem Łódź.

Najważniejsze zasady diety Hashimoto

Najważniejsze zasady diety Hashimoto

Wiele osób zastanawia się, co można jeść na diecie dla osób z Hashimoto. Na szczęście, pomimo tego, że dieta jest oparta na określonych zasadach, nie ma konieczności rezygnowania ze wszystkich smacznych produktów. W praktyce dieta dla osób z Hashimoto w dużej części przypomina dietę stosowaną przez całkowicie zdrowe osoby. Głównymi elementami diety są warzywa, chude mięso, zdrowe tłuszcze i ryby. Produkty wykorzystywane do przygotowania posiłków mogą się jednak różnić, w przypadku osób, które mają dodatkowe nietolerancje pokarmowe i alergie. Diety, które są stosowane przy leczeniu chorób, zazwyczaj zakładają rezygnację ze spożywania pewnych produktów. Dieta dla osób z Hashimoto nie jest wyjątkiem. W pierwszej kolejności musimy zostać przetworzonych produktów i tłuszczy trans. Cukry i słodziki (w tym również miód), owoce o wysokim indeksie glikemicznym: arbuz, mango, ananas, winogrona, owoce w puszkach i suszone itp., grzyby, niektórych produktów zbożowych (szczególnie jeżeli organizm źle reaguje na gluten), alkohol, przetworzona i konserwowana żywność, a w niektórych przypadkach trzeba również kontrolować spożycie nabiału. Aby ułatwić sobie utrzymanie diety, możemy skorzystać z takiej opcji jak np. dieta pudełkowa Wrocław i otrzymywać gotowe dania przygotowane przez specjalistów.

Co można jeść na diecie dla osób z Hashimoto?

Jak już wspomnieliśmy, dieta dla osób z Hashimoto przewiduje pewne ograniczenia. Wciąż jednak pozostaje nam wiele produktów, z których możemy przygotować naprawdę zdrowe produkty. Przede wszystkim możemy (i powinniśmy) jeść większość warzyw, najlepiej dodając je do każdego posiłku. Bardzo ważnym składnikiem odżywczym jest również białko, dlatego musimy spożywać chude mięso oraz ryby. Zaleca się także owoce o niskim indeksie glikemicznym oraz zdrowe tłuszcze jak np. oliwa z oliwek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here