Od wieków naturalna skóra jest jednym z najbardziej trwałych, a zarazem najbardziej pożądanych materiałów. Pomimo nagonki na życie w stylu eko, część zwolenników nadal kurczowo trzyma się teorii, że co skórzane to trwałe. Zapewne większość z nas marzy o skórzanych butach, torebkach czy portfelach. Skórzane ubrania uznawane są za kwintesencje elegancji i dobrego smaku, a w ostatnim sezonie skóra była jednym z najpopularniejszych materiałów pojawiających się na wybiegach światowych projektantów. Pewnie większość z nas pamięta skórzane kożuchy naszych babek, przesiąknięte tym specyficznym zapachem skóry, szeleszczące przy każdym ruchu. Unikatowa faktura tego tworzywa sprawia, że jest niezwykle pożądanym ale i drogim materiałem, kojarzonym z określonym statusem społecznym.
Niestety, pomimo swej unikatowości materiał ten traci na wartości w momencie, gdy wymaga odświeżenia czy czyszczenia. Czyszczenie skóry jest często wieloetapową procedurą, wymagającą przestrzegania określonych zasad, cierpliwości i staranności. Nie każdy rodzaj skóry możemy wyczyścić sami, gdyż może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian w kolorze tego materiału. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele tego typu usług. Ci którzy samodzielnie podejmują się czyszczenia zazwyczaj korzystają ze starych, sprawdzonych sposobów przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kto w końcu nie słyszał o metodzie czyszczenia skóry za pomocą skórki od chleba czy skórki banana? Niektórzy stosują wodę z mydłem, inni naturalne mieszanki z amoniakiem, a ci najmniej cierpliwi sięgają po specjalnie środki chemiczne. Tu jednak należy najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę, ponieważ nie każdą skórę czyści się w ten sam sposób.
Mieszanki naturalne doskonale odnajdą się przy czyszczeniu mniej uporczywych plam na niewielkiej powierzchni. Po środki chemiczne sięgamy gdy wiemy, że czyszczenie skóry nie będzie proste. Na rynku znajdziemy wiele odpowiednich specyfików.
Pierwszym etapem czyszczenia jest rozpoznanie rodzaju skóry. I tu z pomocą przyjdzie nam stara wiedza ludowa, która mówi, że skóry dzielą się na licowe (gładkie, wprawiane w specyficzny sposób, odporna na zabrudzenia i inne uszkodzenia) oraz skóry surowe (np. zamsz).
Skóry zamszowe są mniej odporne na zabrudzenia i znacznie łatwiej je uszkodzić. Zamsz rozpoznaje się po miękkiej strukturze, często też zmienia on kolor w zależności od kierunku ułożenia włosia. Znane są również skóry lakierowane, które na ostatnim etapie produkcji pokrywane są odpowiednim lakierem. Ten rodzaj skóry uznawany jest za jeden z trudniejszych w czyszczeniu, często też ulega on uszkodzeniu w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych (np.deszcz, mróz). Czyszczenie skóry lakierowanej jest jednym z trudniejszych procesów, a używanie w tym celu np. środków odpowiednich dla skór licowych może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.
Jeżeli nie jesteśmy pewni metody czyszczenia danej skóry, lepiej zdecydujmy się na fachową pomoc, by trwale nie zniszczyć skórzanych akcesoriów czy ubrań. Temat skóry jest bardzo modny, stąd też na rynku istnieją firmy, które nie tylko wyczyszczą daną rzecz, lecz również przywrócą jej drugie życie.
Bądźmy modni i odpowiedzialni – skórzane perełki traktujmy z należytą starannością, a na pewno posłużą nam przez lata.