Aktywność sportowa to nieodłączny element życia, chociaż, jak pokazują badania, większości z nas nie znajduje nawet 10 minut dziennie na aktywność fizyczną. Taka dawka ruchu jest niezbędna, by zachować dobrą kondycję stawów, utrzymać optymalną wagę czy dobre samopoczucie. Z drugiej strony są osoby, które uprawiają sport regularnie i od czasu do czasu, przytrafiają im się różne kontuzje. Czy zatem można uniknąć urazów w sporcie?
Przyczyny większości kontuzji w sporcie
Każda dyscyplina w sporcie jest teoretycznie kontuzjogenna, gdyż do urazu może dojść nawet z błahego powodu. Niemniej jednak są aktywności, w których o kontuzje zdecydowanie łatwiej. Do najczęstszych przyczyn kontuzji w sporcie zaliczyć można:
- brak rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu,
- brak odpowiedniego rozciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów po treningu,
- zbyt forsowne ćwiczenia,
- zbyt częste treningi,
- brak czasu na regenerację organizmu,
- dieta uboga w kolagen,
- zbyt szybki powrót do dawnej aktywności po uprzednio przebytym urazie,
- słaba wydolność mięśni,
- podeszły wiek,
- słabe nawodnienie organizmu,
- stosowanie nieodpowiednich technik podczas ćwiczeń,
- zły stał urządzeń sportowych.
Jakie rodzaje urazów najczęściej dotykają osoby uprawiające sport?
W wielu przypadkach mamy do czynienia z tzw. mikrouszkodzeniami, które nie wymagają interwencji lekarskiej, ale oznaczają chwilową przerwę w treningach. Często dochodzi także do urazów, kiedy dana partia ciała jest przeciążona w wyniku długotrwałego powtarzania określonych ruchów. Najczęstszym rodzajem kontuzji w sporcie są:
- skręcenia,
- zwichnięcia,
- cieśnia nadgarstka,
- łokieć tenisisty,
- uszkodzenia w obrębie stawów kolanowych i skokowych,
- nadwyrężenie mięśni,
- uszkodzenie ścięgna Achillesa,
- stany zapalne.
Gdzie szukać pomocy, gdy dojdzie już do kontuzji?
Leczenie kontuzji u sportowców rzutuje na ich dalsza aktywność i powrót (lub nie) do pełnej sprawności i swojej ulubionej decyzji. Dlatego kluczowy jest wybór odpowiedniego specjalisty. Zazwyczaj tego typu kontuzjami zajmuje się lekarz medycyny sportowej. Warszawa, Kraków, Poznań i inne większe miasta nie mogą narzekać na brak specjalistów. Zwiększa to szanse na uniknięcie późniejszych powikłań i komplikacji czy dodatkowych zabiegów. Odpowiednia diagnostyka pozwala na rozpoznanie urazu i podjęcie decyzji, czy wystarczy samo leczenie zachowawcze, czy konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Po zakończonym leczeniu, pacjenta czeka jeszcze rehabilitacja, która podtrzyma efekty terapii i pozwoli na powrót do uprawianego sportu…
Rehabilitacja Warszawa — powrót do formy po kontuzji
Doznanie kontuzji zazwyczaj oznacza chwilową przerwę w treningach, a właściwie zamieniono je na treningi rehabilitacyjne. Dzięki nim możliwy jest powrót do dawnej sprawności, wzmocnienie i uodpornienie uszkodzonych miejsc na przyszłość. Nie ma znaczenia, czy będzie to rehabilitacja Warszawa, czy w innym mieście, ważne, aby znaleźć dobrego fizjoterapeutę.