Leczenie i profilaktyka czyraka znajdującego się w uchu

Czyrak jest to owrzodzenie okołomieszkowe, często przekształcające się w bolesny zbiornik ropny. Jest to nieprzyjemna zmiana w okolicy ucha zewnętrznego, która może doprowadzić do powikłań w momencie, gdy nie będzie leczona.
Osobami najbardziej narażonymi na wystąpienie czyraka w uchu są osoby mające częsty kontakt z wodą, jak na przykład pływacy. Wystąpienie czyraka jest też bardziej prawdopodobne u osób chorych na cukrzycę lub tych, które przebywają w złych warunkach higienicznych. Do powstania tej zmiany może przyczynić się wiele czynników. Na przykład zanieczyszczenie ucha woskowiną, kurzem, zły sposób czyszczenia lub zbyt mocne drapanie się w tej okolicy. Przyczyną czyraka mogą być też: obniżenie odporności, niedobór witamin i niedożywienie. Czyrak powstaje poprzez rozwój bakterii z gromady gronkowców i paciorkowców.
Objawy z jakimi wiąże się czyrak w uchu to przede wszystkim: ból ucha, swędzenie i chwilowa utrata słuchu. Oprócz tego mogą wystąpić gorączka, dreszcze, a także powiększenie węzłów chłonnych w okolicach szyi. Najłatwiej jednak stwierdzić czyraka po przez pojawienie się bolesnego owrzodzenia w okolicy ucha.
Nie każdy czyrak wymaga konsultacji z lekarzem. Małe zmiany często samoistnie znikają po krótkim czasie. Jeżeli jednak zmiana jest duża, bardzo bolesna i nie znika, należy wybrać się do lekarza. Leczenie dostosowane jest indywidualnie do pacjenta. Zależy od kilku czynników, między innymi od wielkości i stopnia natężenia objawów. Przy lżejszych zmianach wystarczą leki przeciwzapalne i antybiotyki, a przy tych większych konieczny może być zabieg chirurgiczny. Zabieg ten, polega na nacięciu czyraka przez lekarza. Trwa krótko i nie jest bolesny. Istnieje też kilka sposobów na leczenie czyraka w domu. Można na przykład robić ciepłe okłady i brać leki przeciwbólowe. Jeżeli nic to nie daje, należy pokazać zmianę lekarzowi. Najważniejsze jest, aby nie próbować w żaden sposób pozbywać się samodzielnie czyraka między innymi przez wyciskanie go.
Nieleczony czyrak może doprowadzić do chorób, takich jak na przykład zapalenie zatok i szpiku. Oprócz tego mogą powstać brzydkie blizny lub zmiany w innych miejscach na ciele.
W profilaktyce czyraka bardzo ważna jest prawidłowa higiena. Należy czyścić uszy najlepiej co dwa dni. Można to robić patyczkami lub specjalnymi sprayami, przy czym przy tej pierwszej metodzie należy robić to delikatnie i zachować ostrożność. Ważne jest też częste wymienianie ręczników, ze względu na to, że mogą się na nich rozwijać bakterie, które przyczyniają się do powstania tej zmiany. Oprócz tego najlepiej używać kosmetyków antybakteryjnych, które zapobiegają rozwojowi bakterii. Należy także uważać, aby produkty nie przeznaczone do higieny uszu nie dostawały się do nich. Często dzieje się tak, na przykład podczas mycia głowy. Gdy szampon dostanie się do ucha należy je wypłukać i dokładnie osuszyć, aby mieć pewność, że resztki kosmetyku w nim nie zostały. Dzięki takim działaniom możemy prawie całkowicie wyeliminować ryzyko powstania czyraka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here