dlaczego warto przyjmować jod?
fot. Pexels.com

Warto jeździć nad morze nie tylko dla pięknych widoków i relaksu. Nadmorski klimat zapewnia nam duże ilości jodu, który ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jaką rolę odgrywa w naszym życiu ten pierwiastek? Dlaczego warto regularnie wybierać się nad Morze Bałtyckie? 

Przeczytaj też: http://niepolka.pl/jod-wlasciwosci-zdrowotne-dlaczego-warto-jezdzic-nad-morze/

Czym jest jod? 

Jod to pierwiastek, który jest niezbędny, aby nasz organizm właściwie funkcjonował. Jego głównym źródłem jest morska woda, dlatego osoby mieszkające w dalszych częściach kraju, nie mają do niego dostępu na co dzień i powinny go suplementować lub spożywać odpowiednie produkty. Zalicza się do nich między innymi ryby morskie, owoce morza i glony. Ile jodu zawierają poszczególna żywność? Jodowana sól kuchenna w stu gramach ma aż 2293 µg tego pierwiastka, następnie dorsz posiada 110 µg, mintaj 103 µg a makrela wędzona 40 µg. A ile jodu należy przyjmować w ciągu doby? Przyjęło się, że osoba dorosła powinna dostarczać organizmowi 150 µg dziennie. Pamiętajmy jednak, że najwięcej jodu dostarczymy organizmowi podczas spaceru po plaży – pierwiastek unosi się z wody morskiej do powietrza, które wdychamy, gdy przebywamy nad morzem. Dzięki temu nigdy nie będziemy narażeni na niedobory i nie będziemy musieli myśleć o dodatkowej suplementacji.

Problemy z niedoborem jodu 

Jeśli nie mieszkamy blisko morza i nie spożywamy żywności zawierającej jod, możemy doprowadzić nasz organizm do skrajnego wyczerpania. Niedobory pierwiastka objawiają się między innymi przesuszoną skórą, przemęczeniem, sennością, złym samopoczuciem i zbytnią nerwowością. Co więcej, zbyt niski poziom tego pierwiastka w naszym organizmie może nas doprowadzić do chorób tarczycy, osłabienia odporności i zaburzeń miesiączkowania. Jod odgrywa ważną rolę w naszym układzie nerwowym, dlatego jego niedobór może wywoływać różnego rodzaju schorzenia na tym polu. Ciężarne również nie powinny zapominać o przyjmowaniu tego pierwiastka, ponieważ jego znikoma ilość może spowodować uszkodzenie płodu. 

Zobacz także: http://magazyntuiteraz.pl/skutecznosc-peelingu-kawitacyjnego/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here