Czyszczenie zamszu

Zamsz jest bez wątpienia wymagającym materiałem, nie lubi wilgoci i łatwo ulega uszkodzeniom. Produkty z niego wykonane są dość popularne ze względu na dobrą jakość i wytrzymałość. Cena takich wyrobów np. kurtek czy płaszczy nie należy do najniższych, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać, by przez jak najdłuższy czas mogły nam służyć. Oto niektóre z wielu sposobów i porad, pozwalających na zachowanie zamszowych produktów w czystości.

1. W przypadku zamszowych ubrań bardzo ważne jest, by podczas czyszczenia ich w pralce nie używać detergentów i skorzystać z programu prania wełny. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż po wyciągnięciu z pralki, nasze stroje nie będą uszkodzone.
2. W przypadku gdy posiadacz zamszowych elementów ubioru trzyma w domu zwierzęta takie jak psy czy koty, pozostawiające sierść, niezbędne jest też regularne przeczyszczanie materiału.
3. Nie każdy z nas posiada specjalistyczne środki do czyszczenia zamszu. W takim wypadku możemy spokojnie skorzystać z pianki do czyszczenia dywanów, doskonale sprawdzających się przy tym tworzywie.
4. Często zdarza się, ze po całym dniu spędzonym na powietrzu w jesienne, deszczowe dni po powrocie do domu okazuje się, iż nasze zamszowe buty są przemoczone. Co zrobić w takiej sytuacji? To bardzo proste! Wystarczy, że wnętrze butów wypełnimy gazetami i pozostawimy w przewiewnym miejscu do wyschnięcia.
5. Czyszczenie zamszu może odbywać się przy użyciu szczotki do czyszczenia zamszu, która możemy zakupić u szewca. Jednak równie dobre efekty zapewnia korzystanie w tym celu z przedmiotów, które prawdopodobnie każdy posiada w domu. A mowa tu o gąbce do mycia naczyń, szczoteczce do zębów lub szczoteczce drucianej.
6. Czasem na zamszu mogą pojawiać się plamy. Istnieje wiele sposobów na ich usunięcie. Najlepiej pozbyć się takiej plamy za pomocą suchej szczoteczki, ponieważ zabrudzenia łatwiej usunąć, gdy zamsz jest suchy.
7. Zamsz jest szczególnie podatny na tłuste plamy, jak te z jedzenia. Ocet spirytusowy świetnie radzi sobie z takimi zabrudzeniami. Jedyne co należy zrobić to zwilżyć nim delikatnie materiał, aby zmiękczyć plamę, a następnie usunąć używając szczotki.
8. Do przeczyszczania butów z omawianego materiału możemy użyć skórki od chleba. Dokładnie! To nie żart. Może ona posłużyć nam jako szczoteczka, kiedy mamy do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami. W tym celu należy pocierać buty skórką do czasu, kiedy plama zniknie.
9. Pewnie nikt nie spodziewałby się, że w walce z brudem na zamszu, może nam pomóc gumka do ścierania. Jest bardzo przydatna, kiedy spotykamy się z suchymi plamami. Do wilgotnych plam należy zastosować inne i z przedstawionych sposobów.
10. A co powiecie na domowej roboty miksturę do czyszczenia zamszowych butów? Do przygotowania takiej mieszanki potrzebujemy dwóch produktów: mleka i sody oczyszczonej. Dodajemy 3/4 łyżeczki sody do szklanki mleka. Powstałą miksturę moczymy w roztworze i delikatnie pocieraj plamy.
11.By dodatkowo zabezpieczyć ubrania przed plamami i działaniem wody możemy zaopatrzyć się w specjalny środek pielęgnacyjny w spray’ u. Używanie go ułatwi nam również czyszczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here