Alternatywa

Wiele osób nie wyobraża sobie porannej kawy bez posłodzenia choćby łyżeczką cukru. Wielu z nas także nie zdaje sobie sprawy, że cukier występuje praktycznie we wszystkich zakupionych oraz spożywanych przez nas produktach takich jak np. jogurty, napoje czy pieczywo. Niestety bardzo duży odsetek ludzi nie posiada też dostatecznej wiedzy na temat jak bardzo cukier jest niezdrowy i niebezpieczny dla naszego organizmu. Na szczęście dobrą wiadomością dla „cukroholików” jest to, że aby było słodko, wcale nie musi być cukier. W takim razie czym zastąpić cukier?
– surowy miód- zawiera mnóstwo witamin i minerałów takich jak: niacyna, ryboflawina, kwas pantotenowy, wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas i cynk. Rewelacyjnie smakuje na kanapkach, do naleśników, jogurtu czy też owsianki. Można go stosować do leczenia kaszlu i astmy, a także kataru siennego i oparzeniowych ran.
– stewia- nie posiada kalorii. Swoją słodycz zawdzięcza związkom występującym w liściach i łodygach. Nie powoduje próchnicy. Można ją stosować jako dodatek do sałatki w postaci liści, do słodzenia napojów- wysuszone i sproszkowane, jako składnik soków i przetworów owocowych.
– ksylitol- jest wytwarzany z kory brzozy. Jest o ok. 50% zdrowszy od białego cukru. Nadaje się praktycznie do wszystkiego. M.in. do słodzenia kawy i herbaty, do wypieków, konfitur, deserów, gotowania.
– syrop klonowy- pozyskiwany z pnia klonu. Zawiera dużo soli mineralnych takich jak: wapń, magnez, potas, fosfor i mangan oraz zawiera witaminy z grupy B, niacynę, biotynę oraz kwas foliowy. Nadaje się do domowych wypieków.
– syrop z brązowego ryżu- pozyskiwany z procesu połączenia ugotowanego ryżu z enzymami rozkładającymi skrobię. Nadaję się do pieczenia, dań kuchni chińskiej oraz owsianki i domowych deserów.
– puree z owoców- zawiera dużo błonnika i białka. Idealne do posłodzenia naleśników, owsianki, koktajli i babeczek.
– słód ryżowy, jęczmienny, kukurydziany- poprawiają trawienie, wzmacniają żołądek. Zawierają maltozę. Nadają się do wypieków, deserów i musli.
– syropy- daktylowy zawiera: potas, magnez, żelazo, witaminy z grupy B oraz dobroczynne antyoksydanty. Orkiszowy zawiera cenne minerały. Jest bogaty w wapń, żelazo, magnez, sód i fosfor. Nadaje się do słodzenia napojów, twarożku i ciast.
– suszone owoce- mają dużą ilość błonnika, potas, miedź, żelazo i mangan. Wspierają odporność organizmu, można nimi słodzić ciasta.
– melasa z chleba świętojańskiego z karobu, zawiera: magnez, żelazo, wapń, fosfor, witamin – np. B1, B2, B3, E oraz białko i węglowodany. Nadaję się do domowych deserów.
– karob jest zamiennikiem kakao i czekolady. Jest to źródło magnezu, żelaza, wapnia, fosforu, witamin B1 B2, B3, E, a także białka i węglowodanów. Nadaje się do przygotowywania deserów oraz wypieku ciasteczek i ciast. Wykorzystywany w leczeniu kaszlu i grypy, polecany alergikom w leczeniu astmy i problemów z nią związanych.
Jak widzimy, żeby żyć słodko nie musimy używać cukru. Jest wiele innych alternatywnych produktów, które idealnie go zastąpią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here