Angina jest schorzeniem w naszym kraju dość powszechnym. Dotyka ona zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto więc dowiedzieć się o tej chorobie jak najwięcej, zapoznać się z jej objawami i sposobami leczenia, a także odpowiedzieć na pytanie: czy angina jest zaraźliwa.
Stan zapalny migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła – tym właśnie jest angina. Jest ona chorobą zakaźną, najczęściej wywoływaną najczęściej przez bakterie. Zwykle sprawcą stanu zapalnego są paciorkowce. Oprócz nich, anginę mogą wywoływać również takie drobnoustroje jak: gronkowce, pneumokoki, E. coli, a nawet pałeczka grypy. Zdarza się również, że angina ma podłoże wirusowe, a niekiedy powodowana jest również przez zakażenie grzybami. Innymi słowy, niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstania stanu zapalnego migdałków i błony śluzowej gardła – mamy do czynienia z anginą.
Należy zdać sobie sprawę z tego, że angina jest chorobą zakaźną. zarażamy się nią przede wszystkim drogą kropelkową. Źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów są kaszlące i kichające osoby cierpiące na anginę. Trzeba też pamiętać o tym, aby nie używać tych samych sztućców, co osoba chora i nie pić z tych samych kubków, gdyż w ten sposób również można się zarazić. Jeśli jesteśmy chorzy, nie całujmy się z nikim na powitanie – taki pocałunek, choćby przelotny, może się skończyć zachorowaniem.
Bywa również tak, że zarazki wywołujące anginę przez cały czas znajdują się w naszym gardle. Dopóki nasz organizm jest w dobrej kondycji, to tkwią one tam, jakby „uśpione”. Wystarczy jednak, że odporność nieco się nam obniży, choćby ze względu na przemęczenie, a już zaczyna rozwijać się groźna infekcja.
Bardzo często chorujemy na anginę, w czasie upalnych letnich dni. dzieje się tak dlatego, że w wysokiej temperaturze rozszerzają się naczynia w gardle. Kiedy je oziębiamy lodami lub zimnym napojem, dochodzi do gwałtownego skurczu. Śluzówka łatwo się wówczas uszkadza, co daje otwartą drogę do zakażeń bakteryjnych i rozwoju anginy.
Objawy anginy są dość charakterystyczne. wszystko zaczyna się od widocznego gołym okiem zaczerwienienia śluzówki gardła. Na powiększonych migdałkach można natomiast dostrzec białawy nalot bakteryjny. Pojawia się ostry ból gardła, który utrudnia połykanie i nierzadko promieniuje do uszu. Objawom tym towarzyszy wysoka gorączka, ból głowy i ogólne złe samopoczucie. Jeśli temperatura przekroczy 38 stopni Celsjusza, to mogą pojawić się dreszcze. U dzieci gorączka nierzadko przekracza w przebiegu anginy 40 stopni Celsjusza.
Leczenie anginy musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Należy przy pomocy badań określić, czy mamy do czynienia z anginą pochodzenia wirusowego, czy też bakteryjnego. Od tego bowiem zależy, czy terapia będzie się opierała na zastosowaniu antybiotyków, czy też leków przeciwwirusowych. Wskazane jest również przyjmowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, oraz tabletek do ssania, bądź płukanek do gardła. Należy spędzić kilka dni w łóżku i doprowadzić kurację do końca, gdyż niedoleczona angina grozi poważnymi powikłaniami.