Boląca wątroba?

Często mówimy, że boli nas brzuch.
No dobrze, ale co dokładnie? Przecież w przestrzeni jamy brzusznej, pomiędzy miednicą a klatką piersiową znajduje się wiele narządów. Niektórzy z nas być może o wszystkich nawet nie słyszeli.
Zabawne, że nie wiemy co w sobie mamy. Ale to nie powinno dziwić, gdyż akurat takimi sprawami zajmuje się anatomia i fizjologia. Przeciętny człowiek nie musi dokładnie wiedzieć w jakim miejscu jest jaki narząd. Jeśli coś na pobolewa, to albo bierzemy leki przeciwbólowe albo udajemy się do lekarza. Polecamy raczej drugą opcję, gdyż pierwsza tylko na małą chwilę uśmierza ból, ale absolutnie nie likwiduje przyczyny. Człowiek szybko może się uzależnić od środków osłabiających dolegliwość, a wtedy na pewno w odpowiednim czasie nie uda się do lekarz… Niestety, to tylko i wyłącznie zaszkodzi jego zdrowiu.
No dobrze, ale wróćmy do tego, co znajduje się w naszym brzuchu.
Zapewne każdy wie, że są tam zlokalizowane jelita. Jeśli chcemy sobie je wyobrazić, to wyglądają jak bardzo długie cienkie rury.
Żeby zwiększyć powierzchnię wchłaniania, mają pofalowaną powierzchnię wewnętrzną, a na niej kosmki jelitowe. Te narządy zajmują najwięcej miejsca w przestrzeni jamy brzusznej, ale oprócz nich znajduje się tu wiele innych elementów. Jednym z nich jest żołądek, miejsce gdzie następuje wstępne trawienie. Panuje tam bardzo niskie pH, czyli mówiąc językiem potocznym jest tam kwasowe środowisko.
Co jeszcze skrywa nasz żołądek? Nie sposób nie wspomnieć tu o wątrobie! Bez niej jedzenie mięska, tłuściutkich potraw byłoby bardzo bolesne… Oprócz udziału w trawieniu tłuszczy, ma jeszcze mnóstwo innych funkcji. Bardzo istotną jest między innymi funkcja detoksykacyjna, czyli mająca na celu odtruwanie organizmu, neutralizację toksyn. Jak to przełożyć na bardziej zrozumiały język? Otóż jeśli łykamy jakieś leki, to są one najczęściej obcymi substancjami dla naszego organizmu. Co to znaczy? Muszą zostać wydalone, ale aby do tego doszło muszą zostać przekształcone w łatwiejsze do usunięcia substancje i właśnie tu działa wątroba. Oprócz gospodarki tłuszczami, wątroba ma także niezwykłą rolę w gromadzeniu węglowodanów. Kiedy w organizmie poziom cukru jest wysoki, to przekształca glukozę w glikogen i tym samym nadmiar węglowodanów jest przechowywany. Odwrotna sytuacja, gdy następuje spadek cukru we krwi. Wtedy glukoza jest uwalniana z glikogenu. Wątroba pełni również niezmiernie ważną funkcję w działaniach odpornościowych organizmu.
Ten ważny narząd uczestniczy w tylu istotnych dla organizmu funkcjach. Nasuwa się pytanie, czy wątroba boli? Bo jak wiemy nie każdy narząd, który działa nieprawidłowo daje o sobie znać. Jak to jest z wątrobą?
Otóż, ten narząd nie jest unerwiony, tak aby odczuwać ból.
W związku z tym można powiedzieć, że wątroba wcale nie boli…
Jednak kiedy zjemy obfity i do tego dosyć bogaty w tłuszcze posiłek, czy też wypijemy duże ilości alkoholu, wątroba jest po prostu przemęczona
i nadmiar procesów, które w niej zachodzą możemy odczuwać jako ból.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here