Czyraki na twarzy - czy są niebezpieczne?

Czyraki zwykle kojarzą się z naprawdę poważnymi schorzeniami skórnymi. Nie jest to nic innego, jak ropne zapalenie mieszka włosowego. Czy jest to niebezpieczne dla zdrowia?

Jak powstają czyraki?

Zwykle czynnikiem etiologicznym powstawania czyraków jest zakażenie gronkowcem złocistym. Bakterie przedostają się do skóry poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub nawet niewielkie skaleczenie/zadraśnięcie. Z początkowo czerwony guzek zamienia się w krostę, by ostatecznie po kilku dniach wytworzyła się niewielka zmiana martwicza z ropnym czopem. W zależności od tendencji danej osoby, mogą to być sporadyczne, pojedyncze krostki, jak i całe ich zespoły.

Czy czyraki są niebezpieczne?

Zdarza się, że czyraki lub ich zespoły mogą mieć naprawdę pokaźne rozmiary. Ich powstawaniu często towarzyszy naprawdę uporczywy ból. Sam w sobie czyrak nie stanowi większego zagrożenia, lecz ich rozdrapywanie może prowadzić do wtórnych zakażeń i ostrych stanów zapalnych. Czyraki w okolicy błon śluzowych i skóry głowy mogą być przyczyną zapalenia opon mózgowych. Z powodu zmian martwiczych, po wygojeniu może również być widoczny niewielki ubytek w skórze.

Kwestia estetyki

Czyraki, zwłaszcza te w widocznych miejscach są uznawane za wyjątkowo nieestetyczne krosty. Czyrak na twarzy często mylony jest ze zmianą trądzikową okresu dojrzewania i dodatkowo wyciskany przez młode osoby, w celu zamaskowania problemu. Rozdrapywanie czy wyciskanie czyraków sprawia, ze te stają się jeszcze bardziej widoczne. Powstała rana charakteryzująca się niewielkim ubytkiem skóry, może pozostawiać po sobie bliznę.

Jak leczyć czyraki?

W leczeniu czyraków zwykle stosuje się maści łagodzące objawy i przyśpieszające gojenie. Antybiotykoterapia wdrażana jest dopiero wtedy, kiedy zmiany pojawiają się stosunkowo często i w dużej ilości. Wyjątkowo duże, ropne i bolesne krosty w miejscach, takich jak czyrak na twarzy czy w okolicy nosa, powinny być konsultowane z lekarzem. Zdarza się, iż wystąpi konieczność nacięcia czyraka i oczyszczenia rany przez chirurga.

Zaraźliwość czyraków – jak się przed nimi wystrzegać?

Osoby, które nigdy nie miały problemu z czyrakami, powinny szczególnie uważać na zarażonych. Przenoszą się one bowiem drogą bezpośrednią, poprzez kontakt z zainfekowanym miejscem. Prócz drogi z człowieka na człowieka, chory może sam zarażać swoje inne części ciała, dlatego w przypadku, kiedy czyrak pojawi się na skórze, należy dbać o higienę i po każdym dotknięciu ropnej krosty umyć ręce.

Gdzie zwykle występują czyraki:
> na twarzy i owłosionej skórze głowy
> na błonach śluzowych nosa
> w pachwinach i pod pachami
> na szyi
> w okolicy narządów intymnych

Szczególnie narażone na powstawanie czyraków są osoby, których organizm z różnych powodów jest osłabiony i bariery ochronne nie radzą sobie ze zwalczaniem infekcji. Mogą to być ludzie cierpiący na anemię, osłabieni przez chorobę lub osoby starsze. Nawrotom i powstawaniu czyraków sprzyja także nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz zaniechanie leczenia pojedynczych zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here