Zanieczyszczenia srebrnych przedmiotów.

Czyszczenie srebra to czynność, którą nasze babcie i prababcie wykonywały dość często, z mozołem pocierając domowe kosztowności w celu przywrócenia im pierwotnego wyglądu i dyskretnego błysku. Srebro posiada swój specyficzny urok. Dobrze oczyszczone i wypolerowane błyszczy w sposób delikatny, moglibyśmy powiedzieć szlachetny. Pamiętajmy, że w czasach, w których świat nie dysponował jeszcze takimi technologiami, które wymagałyby wykorzystywania takich ilości miedzi jak obecnie, ilość srebra będącego w obiegu była podobna do ilości złota. Dlatego też ceny tych cennych materiałów kształtowały się na zbliżonym poziomie. Jaki związek ma cena srebra z wydobywaniem i wykorzystaniem miedzi? Te surowce występują najczęściej w przyrodzie razem i można powiedzieć, że wydobycie srebra jest efektem ubocznym wydobywania na masową skalę miedzi. Możemy spekulować, że gdyby nie miedź, srebro nie pojawiłoby się na rynku w obecnych ilościach, ponieważ jego wydobycie nie byłoby opłacalne.
Bez względu na to, jaki splot wydarzeń i okoliczności spowodował stan obecny, nie pozostaje nam nic innego, jak przyjąć do wiadomości to, że srebra mamy dziś na rynku ogromne ilości a jego cena powoduje, że jest ono w zasięgu ręki niemal każdego, kto podejmuje się pracy zarobkowej. Niskie ceny sprawiają, że mamy ogromne możliwości wyboru szukając prezentu na imieniny czy urodziny kogoś nam bliskiego. Sklepy pełne są różnego rodzaju srebrnej biżuterii, możemy też dokonać zakupu pięknie wykonanych artykułów codziennego użytku w postaci karafek, kielichów, sztućców i innych. Szczególnie popularne są zakupy kompletów srebrnych noży, widelców i łyżek. Potrafią one w sposób dyskretny i szykowny dodać uroku każdej uroczystości przeżywanej nie tylko w rodzinnym gronie.
Jednak srebro, poza swoim pięknym wyglądem, za który jest tak bardzo cenione, posiada też jedną zasadniczą wadę – jego wierzchnia warstwa bardzo szybko wchodzi w reakcję z tlenem, pokrywając się przy tym szarawo ciemnym nalotem. Dlatego też czyszczenie srebra jest jedną z najczęściej powtarzanych czynności w naszych domach. Podejmując się samodzielnego oczyszczenia srebra, musimy pamiętać o tym, że użycie materiałów czyszczących, musi być dokonane z ostrożnością. Nie wszystkie proszki do czyszczenia stosowanie do twardej ceramiki łazienkowej czy armatury kuchennej będą się nadawały do czyszczenia srebra. W związku z tym, że warstwa nalotu jest utlenioną częścią naszych srebrnych przedmiotów, musimy ją usunąć, aby wydobyć na wierzch srebro nieuszkodzone. Usuwając tę warstwę, musimy zwrócić naszą uwagę na to, żeby była ona możliwie najbardziej cienka. Powinniśmy także uważać, aby substancje stosowane do czyszczenia nie pozostawiły grubych rys, których usunięcie będzie związane z koniecznością usunięcia grubszej warstwy materiału. Warto czasem rozważyć czy czyszczenia naszych srebrnych, rodzinnych skarbów nie warto powierzyć firmie lub osobie w tym wyspecjalizowanej, która raczej nie popełni tego typu, zasadniczych błędów. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z przedmiotami posiadającym określoną wartość historyczną lub artystyczną. Ślady naszego braku wiedzy i skłonności do podejmowania ryzyka mogą pozostać na ulubionych pamiątkach na bardzo długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here