Czyszczenie reflektorów - jak samodzielnie odnowić

Większość reflektorów pojazdów samochodowych, wykonane jest z plastiku — specjalnej mieszanki tworzyw sztucznych wytrzymałych na uderzenia i czynniki zewnętrzne.

Jednak z czasem plastikowe reflektory ulegają procesowi starzenia. Zabrudzenia drogowe i czynniki atmosferyczne wpływają na proces starzenia się reflektorów. Nie wystarczy umyć i osuszyć reflektory, ponieważ efekt zużycia pozostanie ten sam.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą odnowić reflektory plastikowe. Istnieją specjalne zestawy regeneracyjne pozwalające na renowacje reflektorów. Dzięki dwuskładnikowym środkom można osiągnąć efekt nowego reflektora. Cały proces polega na polerowaniu reflektora specjalną pastą, która usuwa rysy oraz zmatowienia. Końcowy proces to nałożenie powłoki ochronnej, zabezpieczającej przed promieniowaniem UV oraz odpryskami drobinek piachu towarzyszącymi podczas jazdy. Niemniej jednak proces regeneracji reflektorów jest czasochłonne i wymaga doświadczenia. Osoby robiące to pierwszy raz mogą nie uzyskać oczekiwanego efektu. Na dodatek jest szansa, że mogą uszkodzić warstwę ochronną reflektora, tym samym cały proces trzeba będzie powtarzać od nowa.

Cała tajemnica polegająca na renowacji reflektorów polega na polerowaniu pastą polerską odpowiedniej gramaturze. Aby zachować efekt, swojej pracy należy nałożyć warstwę ochronną, czyli powłokę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej jest zastosować wosk typu karnauba lub wosk w płynie. Po nałożeniu należy go wypolerować mikrofibrą. W ten sposób odnowiony reflektor zostanie zabezpieczony.

Wbrew powszechnej opinii czyszczenie reflektorów nie jest trudnym zadaniem, wymaga jednak skupienia i odpowiednich narzędzi. Przed rozpoczęciem pracy należy wykonać próbę na małej powierzchni, aby upewnić się co do możliwego uzyskania efektu.

Dla osób nieposiadających możliwości samodzielnej regeneracji reflektorów jest możliwość wykonania takiej usługi przez specjalistyczne studia zajmujące się detailingiem — regeneracją samochodów. Firmy trudniące się renowacja lakierów samochodowych oraz elementów plastikowych mają wiedzę, doświadczenie oraz odpowiednie narzędzia do sprawnego wykonania usługi renowacji. Należy upewnić się przed oddaniem samochodu do takiego studia, czy w usłudze zawarta jest cena zabezpieczenia reflektorów powłoką ochronną.

Głębokie rysy i pęknięcia niestety nie są do usunięcia. W tej sytuacji należy rozważyć zakup reflektora zamiennika lub oryginału. O tyle o ile możliwe jest zregenerowanie rys na zmatowiałych powierzchniach, to duże głębokie rysy raczej nie będą możliwe do usunięcia.

Piękne błyszczące reflektory to nie tylko wizytówka samochodu oraz jego właściciela, ale również bezpieczeństwo na drogach oraz lepsza widoczność. Niejednokrotnie zdarza się, że właściciele pojazdów zaniedbuję swoje reflektory, doprowadzając nawet to tego, że są one całkowicie zmatowiałe i pożółknięte. Wygląda to nieestetycznie i odpychająco, tym samym kierowca stwarza nieświadomie zagrożenie dla innych użytkowników na drodze, ponieważ jest mniej widoczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here