Dlaczego należy myć samochód i z jakiej myjni korzystać?

Żeby samochód mógł prezentować się estetycznie, należy go regularnie myć. Jaki sposób na czyszczenie samochodu jest najlepszy?

Najpierw należy sobie odpowiedzieć na pytanie, po co czyścić samochód? Usuwanie błota, kurzu, czy martwych owadów z karoserii i szyb z pewnością wpływa na atrakcyjność wizualną pojazdu, to nie jest wszystko na czym należy się skupić. Dużo ważniejsze jest czyszczenie podwozia. Chociaż niewidoczne na pierwszy rzut oka, jest znacznie ważniejsze przy długoletnim eksploatowaniu auta. Podwozie w okresie zimowym, ma styczność nie tylko ze śniegiem, lodem, czy wodą, ale przede wszystkim ze środkami, którymi posypywane są drogi. Często jest to sól drogowa, lub substancje ją zawierające. Jak wiadomo sól bardzo niekorzystnie wpływa na metale, przyspieszając ich korozje, dlatego warto regularnie myć samochód zimą lub chociaż wczesną wiosną, po roztopach.

Jeśli nie chcemy osobiście zajmować się myciem pojazdu na własnej posesji, najlepiej skorzystać z myjni. Można to uczynić na myjni bezdotykowej lub automatycznej. Myjnie bezdotykowe są znacznie tańszym rozwiązaniem, a kolejną istotną zaletą jest brak styczności jakichkolwiek elementów myjni z karoserią. Czyszczenie samochodu odbywa się za pomocą strumienia wody, często z domieszkami stosownych kosmetyków do lakieru. Wielką zaletą jest bezpieczeństwo dla lakieru w tego typu myjniach, jednak wadą jest konieczność samodzielnego umycia pojazdu, a zimą brak możliwości osuszenia go. Przy dużych mrozach grozi to zamarznięciem wody.

Drugim typem myjni są obecne na przykład przy większych stacjach benzynowych myjnie automatyczne. Ich najbardziej widoczną wadą jest cena. O ile myjnie bezdotykowe kosztują około złotówki za minutę, co daje koszt kilku złotych za mycie, to za myjnie automatyczne można zapłacić od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu złotych. Tego typu myjnie dzielą się na tunelowe i bardziej popularne portalowe. Różnią się one tym, czy porusza się samochód, czy urządzenia myjące, lecz dla klienta nie ma to większego znaczenia. Czyszczenie samochodu za pomocą myjni automatycznych jest znacznie wygodniejsze niż za pomocą myjni bezdotykowych, jednak płaci się za to znacznie większą kwotę. Warto też wspomnieć o ryzyku dla lakieru, gdyż szczotki myjni mają bezpośrednią styczność z lakierem. W szczególności twarde, zaschnięte błoto lub piach przy kontakcie ze szczotkami i lakierem, może powodować uszczerbek na nim.

Podsumowując, czyszczenie samochodu jest bardzo ważne i każdy właściciel pojazdu powinien poddawać go takiemu zabiegowi, szczególnie zimą i wczesną wiosną. W zależności od preferencji, można korzystać z myjni bezdotykowych lub automatycznych. Decyzję należy uzależnić od kwoty, którą chce się przeznaczyć na czyszczenie samochodu. Należy jednak pamiętać, że w myjniach automatycznych występuje ryzyko uszkodzenia lakieru, jednak gwarantują one znacznie większy komfort dla kierowcy. Jednakże pomijając aspekt wygody, można dość do wniosku że w pozostałych kategoriach wygrywa myjnia bezdotykowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here