erp

Jeszcze kilkanaście lat temu dość często lansowano pojęcie tzw. globalnej wioski, czyli świata, w którym – mimo jego olbrzymich rozmiarów – każdy (poprzez łącze internetowe) może w dowolnej chwili skorzystać z wybranych usług, czy też porozmawiać z innymi osobami. To samo – dzięki systemom ERP – dotyczy również dużych przedsiębiorstw.

Prosta zasada = więcej możliwości

Zasada działania systemów ERP jest bardzo prosta. Otóż polega ona na tym, by zapewnić użytkownikom możliwość zarządzania przedsiębiorstwem w każdym aspekcie jego funkcjonowania. Jednym słowem – system ERP sprawia, że sprzedaż towarów w jednym miejscu, przekłada się na automatyczną ewidencję w księgach i zmiany w stanach magazynowych.

Oznacza to, że praca przedsiębiorstwa (i to w każdej jego sferze) przełoży się na większą efektywność. Co więcej, łatwiej będzie można zarządzać wszystkimi jego zasobami, w tym poszczególnymi pracownikami. Aby jednak tak się stało, konieczna jest synchronizacja wszystkich danych w obrębie pojedynczej bazy informacji.

Wrogiem jest czas

Rozbudowane systemy ERP mają pewną wadę. Jest nią długi czas wdrażania całego projektu, a co za tym idzie – rosnący koszt całej inwestycji. Jeśli w danej firmie ERP w ogóle nie istniało, to konieczne będzie odpowiednie przeszkolenie pracowników działających w obrębie określonych działów przedsiębiorstwa.

Ile czasu może trwać pełne wdrażanie systemu ERP? Tutaj zdania są podzielone i to nawet wśród specjalistów. Jedni uważają, że optymalny czas wdrażania pojedynczego systemu to około 3 – 4 miesiące. Inni z kolei sądzą, że ERP może być wdrażany przez cały okres jego funkcjonowania. Bądź co bądź – jest to system niezwykle perspektywiczny.

Optymalizacja czy zbędne wydatki?

Od razu należy podkreślić, że nawet najlepszy system ERP nie jest remedium na wszystkie problemy wybranego przedsiębiorstwa. Wręcz przeciwnie – w niektórych firmach może być on nawet pewnym obciążeniem. Mowa tu zwłaszcza o małych podmiotach gospodarczych, które takich rozwiązań nie potrzebują.

Podsumowując, decyzja o wdrożeniu systemu ERP powinna być owocem długofalowej polityki danego przedsiębiorstwa. Trudno sobie wyobrazić, aby móc wprowadzać takie rozwiązania bez konkretnych i rzetelnych analiz na poziomie oceny kosztów i efektów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here