Warzywa i owoce to jedne z cenniejszych składników naszej diety. Zawierają mnóstwo niezastąpionych witamin i minerałów, a ponadto antyoksydanty i błonnik. Organizm człowieka ma to do siebie, że nie potrafi niektórych składników odżywczych magazynować. Z tego powodu powinniśmy zjadać kilka porcji warzyw i owoców dziennie, aby nasz organizm na bieżąco wykorzystywał te składniki.
Skarbnica składników odżywczych
Warzywa i owoce posiadają mało kalorii, natomiast bardzo szybko dają człowiekowi uczucie sytości. Zawierają błonnik, który wspomaga trawienie, ogranicza wchłanianie cholesterolu, chroni przed zaparciami i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową. W warzywach i owocach znajdziemy przeciwutleniacze i witaminy, których potrzebuje nasz organizm.
Węglowodany pochodzące z warzyw i owoców to doskonały rodzaj paliwa dla naszego organizmu. Im więcej węglowodanów ukrytych zostało w konkretnym owocu czy warzywie, tym bardziej kaloryczne ono jest. Z tego powodu nie można przesadzać z niektórymi owocami czy warzywami.
5 porcji warzyw i owoców każdego dnia
Tak jak inne posiłki, tak warzywa oraz owoce należy jeść w ściśle kontrolowany sposób. Ich nadmiar może doprowadzić bowiem do podwyższonego poziomu cukru we krwi, a jeśli ten stan będzie się utrzymywał zbyt długo, może to doprowadzić do cukrzycy, miażdżycy czy zawału serca. Dietetycy zalecają, by każdy człowiek spożywał 5 porcji warzyw i owoców, co razem daje 600 g na dobę.
Jedna porcja może wyglądać przeróżnie. Może to być nieduże jabłko, pomidor, mały brokuł czy miska zupy jarzynowej. W przypadku diety składającej się z 3 posiłków dziennie, wystarczy do każdego z nich dodać ok. 185 g warzyw lub owoców, natomiast w przypadku 5 posiłków – 120 g.
Więcej warzyw czy owoców?
Warzywa i owoce zostały podzielone na cztery grupy. Grupa I oraz II to warzywa i owoce, które można zjadać w większych ilościach, gdyż nie zawierają zbyt dużej ilości węglowodanów. Problem pojawia się przy grupie III i IV, ponieważ są to owoce i warzywa, których zjadanie należy ograniczać. Posiadają dużą ilość cukrów prostych. Przykładem są ziemniaki, w których zawarta jest skrobia, inaczej nazywana wielocukrem. Podczas jedzenia owoców i warzyw z grupy III i IV szczególnie powinny opamiętać się osoby, które mają podwyższony poziom cukru we krwi i osoby chore na cukrzycę.
Różnorodność kluczem do sukcesu
Podczas komponowania własnej diety pod kątem doboru warzyw i owoców warto postawić na różnorodność. Oznacza to, żeby codziennie nie jeść tych samych produktów, nie wprowadzać monotonii do własnej diety, która ma być smaczna i zadowalająca, a nie wiejąca nudą. Jeśli nie jesteśmy mistrzami w tej kwestii, warto całe planowanie pozostawić dietetykom i zamówić catering dietetyczny Bielsko-Biała, który będzie dostarczał nam posiłki codziennie pod drzwi domu. Kiedy wahamy się, na którą firmę postawić, wystarczy przeczytać opinie i rozejrzeć się za ciekawymi ofertami. Najlepiej zrobić to z pomocą porównywarki cateringów dietly.pl.