Ostatnio coraz częściej można usłyszeć chociażby w reklamach o różnych specyfikach do higieny uszu jednak prawda jest taka żeby prawidłowo zadbać o nasze uszy sam preparat nie wystarczy.
W porze jesienno-zimowej wydzielanie woskowiny zwiększa się dlatego powinniśmy zadbać o to żeby sprawnie się jej pozbyć i nie pozwolić jej zalegać, ponieważ może mieć to dla nas przykre konsekwencje(np. zapalenie ucha środkowego).
Okazuje się czyszczenie uszu nie jest dla wszystkich takie oczywiste. Po pierwsze powinniśmy zaopatrzyć się w patyczki do uszu które są zazwyczaj ogólnodostępne. Patyczek możemy lekko zwilżyć wodą i następnie wyczyścić ucho zewnętrzne, należy jednak pamiętać żeby pod żadnym pozorem nie czyścić naszego ucha w środku, ponieważ może to doprowadzić to do jego zatkania i w konsekwencji będziemy musieli się udać do laryngologa na jego płukanie.Dodatkowo ucho powinno się przemyć wodą z mydłem.
Następnie przechodzimy do środka ucha, tu pojawia się więcej możliwości do wykorzystania. Do usuwania mechanicznie wydzieliny możemy używać specjalnego urządzenia, które możemy zakupić już od ok 20 zł, należy pamiętać jednak żeby nie usuwać jej zbyt wiele, ponieważ organizm zacznie produkować ją w większych ilościach. Takie urządzenie usuwa woskowinę z uszu w sposób łagodny i zapewniający komfort. Drugą drogą usuwania woskowiny jest używanie parafiny 1 – 2 góra 3 razy w tygodniu. Podgrzana parafina do temperatury ciała sprawi ,że wydzielina będzie stopniowo usuwana z naszego ucha. Jeśli chcemy użyć bardziej profesjonalnego rozwiązania niż wspomniana parafina możemy się udać do apteki po specjalne spraye, które są kombinacją olejków, które rozpuszczają woskowinę i zapobiegają jej przyklejaniu do ścianek ucha wewnętrznego. Taki preparat może być już często stosowany u młodszych dzieci.
Co zrobić w wypadku zatkanego ucha?
Jeśli czujesz uciążliwy szum w którymś uchu, to zazwyczaj oznacza że przewód słuchowy jest zatkany przez nadmierną ilość woskowiny. Jak sobie z tym poradzić? Należy pamiętać o tym żeby nie próbować „wygrzebywać” wydzieliny patyczkami do uszu, to tylko pogorszy sprawę. Do oczyszczenia ucha możemy użyć urządzenia o którym wspomniałem wcześniej lub większej ilości parafiny. Pomocniczo możemy użyć sprayu do uszu. Jeśli jednak pomimo naszych wysiłków nadal odczuwalny jest dyskomfort, powinniśmy udać się do specjalisty, ponieważ długo zalegająca woskowina prowadzi do zapalenia ucha, które z reguły jest bolesne, a nawet jeśli je wyleczymy, potrafi często wracać przy lekkim zaniedbaniu higieny ucha. Laryngolog usunie nam czop z ucha za pomocą strzykawki z wodą, zabieg nie jest bardzo bolesny, jednak wiele osób ma po nim przez pewien czas zawroty głowy, nudności i mdłości. Dodatkowo lekarz jeśli dostrzeże u nas zapalenie ucha może nam przepisać antybiotyk, który zażegna nasz dyskomfort.
Tak więc widać jak ważne jest prawidłowe czyszczenie uszu i przestrzeganie pewnych reguł takich jak nie wtykanie patyczków zbyt głęboko do ucha. Stosowanie tych rad przyczyni się do zdrowych i czystych uszu.