Czym płukać gardło

Wrzesień przywitał nas wyjątkowo ciepłą aurą. Słońce nas rozpieszczało przez większość czasu, jednakże już pod koniec pojawiły się pierwsze chłodniejsze dni. Wraz z nimi powróciły coroczne, jesienne dolegliwości. Katar, kaszel czy ból gardła dopada czasem niemal każdego. Kiedy zaczynamy czuć drapanie w gardle, jest to pierwszy sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Trzeba podjąć kroki, żeby zapobiec rozwijającej się infekcji. Dobrym sposobem jest płukanie gardła. Czym płukać gardło? Przedstawiam kilka sposobów.

Stara, sprawdzona receptura to woda z solą. Do ciepłej, lecz nie gorącej wody, wsypujemy łyżeczkę soli i energicznie mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia. Roztwór ten zmniejsza dyskomfort i zapobiega rozwojowi bakterii. Pamiętać trzeba, że jeżeli infekcja się rozwinie, konieczna jest wizyta u lekarza. Sama woda z solą nie jest w stanie wyleczyć naprawdę chorego gardła. Można stosować ją pomocniczo, lecz nigdy nie zastąpi nam leków.

Kiedy nie jesteś w stanie przepłukać gardła tą niezwykle słoną miksturą, sięgnij po napar z szałwii. Do filiżanki wrzuć torebkę z ziołami bądź łyżkę suszu, zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem. Kiedy napar ostygnie, spokojnie możesz użyć go do płukania gardła.

Jeżeli oba powyższe sposoby nie odpowiadają tobie, odwiedź pobliską aptekę. Na rynku dostępna jest cała gama produktów do płukania gardła. Wystarczy zapytać o nie farmaceutę – pomoże tobie dobrać odpowiedni środek. Różnią się ceną oraz składem – dokładnie poinformuj go o swoich potrzebach, aby zakupiony przez ciebie lek spełnił swoje zadanie.

Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie „czym płukać gardło?”, zastanów się, jak płukać gardło? I jaki jest cel wykonywania tej czynności?

Płukanie mechanicznie oczyści twoje gardło, niezależnie od tego, na którą mieszankę się zdecydujesz. W chorym gardle zalegają wydzieliny oraz kolonie bakterii. Dzięki płukaniu możesz pozbyć się części z nich. Płukanka nawilży także przesuszoną oraz podrażnioną śluzówkę. Wykonuj ją w łazience, nad umywalką. Weź spory łyk wybranej przez ciebie mieszanki, odchyl głowę do tyłu i wywołaj bulgotanie płynu w swoich ustach. Pamiętaj, by przytrzymać się umywalki podczas wykonania tego zabiegu – maksymalne odchylenie głowy do tyłu może spowodować utratę równowagi. Po wypłukaniu gardła wypluj roztwór i powtarzaj tę czynność aż wykorzystasz całą zawartość filiżanki.

Pamiętaj, znacznie lepiej jest zapobiegać, a nie leczyć. W chłodne jesienne dni oraz podczas zimowych przymrozków, ochraniaj swoje gardło ciepłym szalem. Niezwykle ważne jest, aby ubierać się stosownie do pogody panującej na zewnątrz, a nie do pory roku czy aktualnego miesiąca. W czasie intensywnych zmian klimatycznych i dynamicznie zmieniającej się aury pogodowej, nie należy o tym zapominać. Wspomagaj odporność swojego organizmu poprzez odpowiednią oraz zróżnicowaną dietę. Uważnie przyglądaj się wszelkim znakom, które daje ci twoje ciało. Zdrowie to najcenniejsze, co posiadamy. Dbaj o nie ze szczególną troską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here