Kawa a ciąża

Kawa – popularny na całym świecie napój, bez którego miliony osób nie wyobraża sobie poranka. Pozyskuje się ją z pestek czerwonych owoców wiecznie zielonych krzewów kawowców. Kawowce uprawia się przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Pestki poddaje się procesowi suszenia i prażenia, dzięki czemu brązowieją. Kawę również przyrządza się ze z palonych i mielonych ziaren.
Popularność kawa zawdzięcza przede wszystkim kofeinie, którą uważa się za jedną z najpopularniejszych używek. To substancja, która sprawia, że kawa działa pobudzająco. Wypijając filiżankę kawy można szybko poprawić koncentrację i odzyskać siły. Dla osób, które piją kawę od lat, trudno byłoby odstawić ten pokrzepiający napój z dnia na dzień. Kobiety spodziewające się dziecka zadają sobie pytanie, czy można pić kawę w ciąży. Każda substancja, która ma wpływ na organizm nie jest dla niego obojętna, dlatego wątpliwości, czy można pić kawę w ciąży są w zupełności zrozumiałe. Szkodliwość małej czarnej będzie zależała od ilości jej spożycia. Kobieta ciężarna musi wiedzieć, że nadmiar kofeiny stanowi zagrożenie dla płodu. W skrajnych przypadkach może spowodować poronienie lub urodzenie wcześniaka. Nie są to skutki, które można zbagatelizować. Badania wykazały, że w ciele przyszłej matki metabolizm kofeiny trwa dłużej niż w ciele osoby, która nie spodziewa się pociechy. Poza tym kofeina przenika przez łożysko do płodu. Z powodu tak silnego wpływu kawy na organizm osoby ciężarnej, wiele przyszłych mam rezygnuje całkowicie z małej czarnej pomimo nawet tego, że nie wyobrażają sobie poranka czy spotkania ze znajomymi w kawiarni bez tego napoju. Nie będąc pewnym, czy można pić kawę w ciąży, często odstawia się ją całkowicie. Bywa to trudne. Prócz pobudzających właściwości, kawa posiada również walory smakowe, więc całkowite zastąpienie jej jest niemożliwe. Dobrą wiadomością dla ciężarnych miłośniczek kawy jest to, że jak najbardziej mogą raczyć się z rana małą czarną, o ile nie przekroczą dozwolonej dawki. Przeprowadzono wiele badań w temacie wpływu kofeiny na kobietę w ciąży, a także płód i jak się okazało pomiędzy umiarkowanym spożyciem kawy, a stanem matki i jej pociechy nie ma żadnej zależności.
Rzeczą na którą należy uważać, to ilość filiżanek małej czarnej, którą się przyjmuje. Dawka kofeiny, która z pewnością nie wyrządzi krzywdy pani w ciąży, to 200 – 300 mg na dobę. To oznacza, że ze spokojem sumienia kobieta spodziewająca się pociechy może wypić trzy niezbyt silne filiżanki kawy. Badania nie odnoszą się do większej ilości kofeiny, więc niebezpiecznym byłoby przekroczyć liczbę trzech filiżanek w spożyciu małej czarnej. Osoby, które nie zastanawiają się, czy można pić kawę w ciąży i nie pilnują tego,ile razy dziennie pokrzepiają się małą czarną, a są w ciąży powinny liczyć się z tym, że takie praktyki będą miały negatywny wpływ na zdrowie ich pociechy. Mechanizm wpływu nadmiernej ilości kofeiny na jeszcze nienarodzone dziecko nie jest znany. Wiadomym jest, że może zakłócać dostarczanie substancji odżywczych do płodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here