Łyk czystka łykiem zdrowia

Czystek należy do grupy ziół, których dobroczynne właściwości są tak liczne, iż śmiało można nazwać go cudowną rośliną. Wedle różnych źródeł czystek pomoże w odchudzaniu, w leczeniu boreliozy, a nawet w zapobieganiu tak poważnych schorzeń jak nowotwory. Jest to zioło z rodziny czystkowatych, które dziko rosnące można spotkać przede wszystkim na Półwyspie Pirenejskim. Ziele rośnie na stromych, skalistych skarpach. W Polsce roślina ta nie występuje poza uprawą.
Czystek jest skarbnicą pożytecznych składników. Pojawia się pytanie, czy istnieją takie okoliczności, w których zioło to może zaszkodzić. Na przykład wiele osób nurtuje fakt, czy czystek w ciąży jest zupełnie bezpieczny. Wszak posiada pożyteczne, ale też silne składniki, które mają duży wpływ na organizm. Kobieta w ciąży musi być szczególnie ostrożna na przyjmowane pokarmy. Jej organizm jest wtedy wtedy wrażliwszy niż kiedykolwiek. Kobieta, która raczyła się herbatką z czystka zanim zaszła w ciążę, będzie szukać informacji, jakie konsekwencje może przynieść czystek w ciąży. Otóż eksperci uważają, że zioło to nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu i można go pić bez ograniczeń. Czystek w ciąży, jak i wiele innych ziół regulują pracę narządów wewnętrznych, pokrzepiają organizm. Roślina ta znana jest od lat, ale dopiero ostatnimi czasy zdobył popularność i został doceniony za swoje niezwykłe właściwości. Jedną z tych właściwości zioła, które są najbardziej godne uwagi jest wspieranie układu immunologicznego. Roślina na jest zasobna w polifenole – związki kwasów garbnikowych, które to działają w charakterze witamin. Czystek doskonale koi stany zapalne, posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że neutralizuje wolne rodniki, mające niepożądany wpływ na organizm. Wolne rodniki mogą powodować nowotwory. Sprzyjają powstawaniu objawów starzenia. Czystek ma pożyteczny wpływ na układ krwionośny tak jak czerwone wino, jednak jego działanie jest o wiele silniejsze.
To jednak nie oznacza, że ciężarne kobiety powinny się obawiać. Czystek w ciąży jest dozwolony, a z czerwonym winem łączy go tylko i wyłącznie dobroczynne działanie na serce i układ krwionośny. Mimo konkretnych i silnych właściwości to bardzo delikatne zioło, które mogą przyjmować kobiety karmiące piersią i dzieci od trzeciego miesiąca życia. Czystek w ciąży wręcz się zaleca, warto jednak pamiętać, że nie istnieją żadne badania, których wynik pozwalałby jednoznacznie stwierdzić, że można go pić w ciąży w nieograniczonych ilościach. Dla niektórych jest on cudownym lekiem na wszelkie przypadłości kobiet w ciąży. Inni zalecają ostrożność w spożywaniu zioła w nadmiernych ilościach. Z pewnością czystek w ciąży, jak wiele innych produktów spożywczych będzie miał określone działanie w każdym konkretnym przypadku, dlatego trzeba obserwować swój organizm i ostatecznie działać zgodnie z jego sygnałami. W razie dręczących wątpliwości zaleca się wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który znając pacjenta i historię jego chorób powinien udzielić rzetelnej rady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here