Okres w ciąży?!

Czy w ciąży można mieć okres? Zdawać by się mogło, że nie – przecież okres to typowa oznaka, że kobieta w ciąży nie jest. Na różnych forach w internecie niejednokrotnie możemy się jednak natknąć na przypadki głosów kobiet, które twierdzą, że miesiączkowały w pierwszych tygodniach czy nawet miesiącach ciąży. Jak jest więc naprawdę? Czy ciąża całkowicie wyklucza okres?
W trakcie okresu złuszcza się błona macicy, przygotowując ciało kobiety na poczęcie dziecka. Stąd też właśnie miesiączka nie jest już potrzebna i ustępuje.
Kobiecie w ciąży może się jednak czasem przytrafić krwawienie, które do złudzenia będzie przypominać jej to, które pojawia się zawsze w czasie okresu.
Powodów krwawienia w ciąży może być naprawdę wiele: ciąża pozamaciczna, wady jaja płodowego, niedobór progesteronu, nieprawidłowe zagnieżdżenie jaja płodowego, obumarcie zarodka.
Wyżej wymienione przyczyny brzmią groźnie, jednak to mniejszy procent powodów występowania krwawienia z macicy podczas ciąży.
Dużo częściej u kobiet pojawiają się tzw plamienia implementacyjne, które ukazują się przy zagnieżdżaniu się jajeczka w macicy. Występuje ono od 2 do 4 tygodnia od zapłodnienia i dotyczy około 20 procent kobiet w ciąży. Jajo płodowe zagnieżdża się wtedy w ściance macicy i czasem może przypominać miesiączkę – bywa dosyć obfite, choć częściej bardziej przypomina plamienie.
Plamienia czy też krwawienia mogą zdarzyć się również podczas stosunku seksualnego. Nie jest to nic niepokojącego i nie ma w tym wypadku powodów do obaw.
Czasem zupełnie naturalne jest również występowanie krwawienia w pierwszych tygodniach ciąży, w dniach, których powinna się normalnie pojawić miesiączka, gdyby nie doszło do poczęcia może pojawić się plamienie, zwykle jest ono jednak dużo słabsze niż klasyczna miesiączka. Nawet gdy towarzyszy temu jakiś niewielki ból w okolicy podbrzusza nie należy się tym zanadto przejmować.
Mimo wszystko każde krwawienie trzeba obserwować i w razie wątpliwości jego przyczyny zwrócić się do lekarza – specjalisty.
Szczególnie wtedy gdy pojawiają się takie symptomy jak: nudności i wymioty, ostre bóle podbrzusza, bóle pleców – szczególnie w jej dolnej części, większa niż zwykle intensywność i obfitość krwawień, duże ilości ciemnobrązowej gęstej krwi, która zawiera także skrzepy.
Takie objawy powinny być dla nas wyraźnym sygnałem, że  w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Szczególnie groźną przyczyną może być ciąża pozamaciczna. Oprócz bardzo intensywnego krwawienia pojawiają się wtedy także wymioty i zawroty głowy.
Tego rodzaju ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia matki, ponieważ zarodek zagnieżdża się wtedy w szyjce macicy czy w jajowodzie. W absolutnie każdym przypadku ciąży pozamacicznej niezbędne jest niestety usunięcie zarodka.
Jeżeli krwawienie jest bardzo obfite, krew jest barwy ciemnobrązowej bądź jaskrawoczerwonej a do tego towarzyszy temu przeszywający ból podbrzusza to bardzo prawdopodobne, że doszło do poronienia.
Jak widzimy powodów krwawienia z pochwy w trakcie ciąży może być wiele. Zwykle nie jest to nic groźnego – zwłaszcza gdy występuje w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Jednak nigdy krwawień nie powinniśmy lekceważyć i uważnie je obserwować a w razie jakichkolwiek innych negatywnych symptomów niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here