Piętno łuszczycy

Łuszczyca to choroba skóry, której przyczyny nie są do końca znane. Najprawdopodobniej każdy konkretny przypadek wywołuje zespół czynników, które bardzo trudno określić. Jednym z popularniejszych poglądów na temat pochodzenia łuszczycy, jest zaliczenie jej do grupy chorób autoimmunologicznych. W chorobie tego rodzaju organizm atakuje własne tkanki i doprowadza do ich niszczenia. Nierzadki jest pogląd, że jest to choroba rodzinna. Potomkowie rodziców mających problemy skórne będą mieć skłonności do pojawienia się łuszczycy.
Osoby dotknięte tym schorzeniem muszą zmagać się z przykrymi objawami. Nieestetyczne wykwity początkowo pojawiają się w zgięciach kończyn – na łokciach, kolanach. Następnie zaczynają pojawiać się też na innych częściach ciała. Czy łuszczyca jest zaraźliwa – to pytanie słyszy większość osób dotkniętych tym niegroźnym, lecz nieestetycznie wyglądającym schorzeniem. W większości przypadków symptomów łuszczycy trudno jest nie zauważyć. Różowe, czasem srebrzyste grudki przykuwają spojrzenia. Widok tego rodzaju objawów większości nieuświadomionych osób kojarzy się z chorobami zakaźnymi. Tymczasem łuszczyca jest groźna tylko i wyłącznie dla chorego. Dla osoby borykającej się z łuszczycą dużą przykrością jest sytuacja w której druga osoba waha się przy podawaniu ręki, obawiając się, że zarazi się łuszczycą. Przez takie sytuacje prócz stresu i złego samopoczucia wynikającego ze świadomości, że nieestetyczne objawy przyciągają wzrok, chory na łuszczycę odczuwa także odrzucenie. Gdyby edukować młodzież szkolną, czy łuszczyca jest zaraźliwa, czy inne tego typu choroby są szkodliwe dla osób mających kontakt z chorym, można by uniknąć setek przykrych sytuacji. Jest to wiedza, którą można błyskawicznie uzupełnić czytając jeden z wielu powszechnie dostępnych artykułów na temat łuszczycy, często bywa już jednak za późno. Osoba, która uzupełnia luki w wiedzy, często już zdążyła zadać już to pytanie – czy łuszczyca jest zaraźliwa?
Osoba, u której zdiagnozowano łuszczycę, musi rozpocząć regularne leczenie, ponieważ jest to choroba przewlekła. Z choroby nie można się wyleczyć zupełnie. Możliwym jest doprowadzenie do stanu, w którym objawy nie występują. Wtedy można cieszyć się swobodą czystej skóry i nie obawiać się, że ktoś znowu zapyta, czy łuszczyca jest zaraźliwa. Trzeba jednak liczyć się z tym, że choroba w każdej chwili może wrócić. Można zapobiegać okolicznościom i substancjom, w których istnieje zwiększone ryzyko nawrotu objawów łuszczycy. Zapalnikiem dla tej choroby mogą być silne infekcje, takie jak różyczka, ospa czy odra, przewlekłe infekcje, do których zalicza się na przykład próchnicę, stosowanie antybiotyków takich jak sole litu. Aby chronić się przed objawami łuszczycy należy też unikać stresu, a nawet silnych stanów emocjonalnych zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Warto uważać na różnego rodzaju zadrapania, stłuczenia i okaleczenia skóry, gdyż w miejscu zabliźniających się ran może powstać zmiana skórna będąca objawem łuszczycy. To tylko niektóre z okoliczności, które mogą sprzyjać pojawieniu się łuszczycy. Będąc chorym na łuszczycę, warto o nich pamiętać nie tylko ze względu na to, że nie jest miło odpowiadać na pytanie, czy łuszczyca jest zaraźliwa. Objaw łuszczycy jest sygnałem, że z organizmem dzieje się coś złego. Dbając o wyciszenie choroby, dba się o kondycję całego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here