Ziemniaki to jedne z najpowszechniej spożywanych warzyw w naszym kraju – dla wielu osób obowiązkowy dodatek do każdego tradycyjnego obiadu. Jednak to przez tę powszechność właśnie ziemniaki nie są docenianym produktem pod względem ich właściwości zdrowotnych oraz wpływu ich spożywania na nasz organizm. Co więcej – ich postać obrosła wieloma krzywdzącymi opiniami, a najczęściej powtarzanym jest ten o ich wysokiej kaloryczności. Odpowiedzmy więc ostatecznie na pytanie – czy ziemniaki tuczą?
Właściwie odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w jednym zdaniu – 100 g ziemniaków dostarcza do naszego organizmu około 70 – 80 kcal, co stanowi niemal 5 razy mniej kalorii dostarczanych w takiej samej ilości popularnych kasz czy makaronów. Właśnie dzięki temu są one produktem określanym mianem dietetycznego, który świetnie sprawdzi się w różnorakich dietach czy zwykłym, codziennym, zdrowym, zbilansowanym odżywianiu. Jednak aby z ziemniaków „wyciągnąć” jak najwięcej korzyści dla naszego organizmu, trzeba pamiętać o ich odpowiednim sposobie przygotowania.
Ziemniaki są bogatym źródłem witamin i minerałów – dostarczają witamin z grupy B, witaminy C (której w ziemniakach jest znacznie więcej niż nawet w popularnych pod tym względem jabłkach), potas, magnez, fosfor, cynk, mangan oraz wielu innych, pomniejszych składników odżywczych. Są też dobrym źródłem błonnika, poprawiającego pracę naszych jelit, a dodatkowo – praktycznie nie zawierają tłuszczu. Jednak aby w pełni korzystać z tych dobrodziejstw musimy zapamiętać kilka podstawowych zasad przygotowywania ziemniaków:
– najlepszą metodą obróbki termicznej jest ich przyrządzanie na parze, które zminimalizuje straty witamin i minerałów,
– nie należy zbyt długo przetrzymywać ziemniaków w wodzie, która „wyciąga” z nich drogocenne składniki,
– należy obierać je bardzo cienko lub przygotowywać „w mundurkach” – właśnie tuż pod skórką znajduje się najwięcej korzystnych dla naszego zdrowia substancji,
– powinny być gotowane w niewielkiej ilości wody z dodatkiem soli, jak najkrócej.
Te metody przyrządzania ziemniaków z całą pewnością zminimalizują straty witamin i składników odżywczych, o które warto zadbać, gdyż spożywane wpłyną pozytywnie na wiele funkcji naszego organizmu: stan skóry, wzrok, pracę jelit, obniżenie ciśnienia czy układ nerwowy. Jako produkt kulinarny ziemniaki są niezwykle uniwersalne – pasują zarówno do zup, dań głównych, jak i do sałatek czy jedzenia ich samych.
Nie można jednak zapominać o krzywdzącej opinii, iż są tuczące – wszak nie pojawiła się ona znikąd. Jednak tak naprawdę wynika ona jedynie z błędnego łączenia faktów – ziemniaki odpowiednio przygotowane, zgodnie ze wspomnianymi wyżej wskazówkami, nie będą zagrożeniem dla naszego zdrowia. To co podbija ich kaloryczność to uwielbiane przez nas dodatki – gęste sosy, masło, śmietana, smażenie w głębokim tłuszczu pod postacią frytek czy popularnych placków ziemniaczanych. Aby więc w pełni korzystać z niskokalorycznego dobrodziejstwa ziemniaków, należy nauczyć się je odpowiednio przygotowywać – na parze, w piekarniku, z dodatkiem aromatycznych ziół i przypraw, a nie kalorycznych dodatków.