Czy zapłodnienie podczas okresu jest możliwe

Jeśli chodzi o uprawianie seksu podczas miesiączki, u kobiet z regularnym cyklem nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Istnieje nawet teoria która mówi, że seks w czasie okresu zmniejszy przykre dolegliwości z nią związane.
Jednak, jeśli będziemy chciały zadać sobie pytanie czy można zajść w ciążę podczas okresu to żaden ginekolog nie udzieli nam jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na to może wpłynąć o wiele więcej czynników.
Tak na prawdę żadna z metod antykoncepcji nie daje nam 100% skuteczności. Nawet kobiety z regularnym cyklem miesiączkowym mogą mieć gorszy miesiąc, bardziej stresujący, męczący. Wzmożony wysiłek fizyczny, jak i psychiczny w trakcie miesiąca może powodować przesunięcie owulacji, która powinna przypadać w połowie cyklu.
Zatem, czy można zajść w ciążę podczas okresu? Przy nieregularnych cyklach jest to jak najbardziej możliwe przy czym ryzyko jest bardzo niewielkie, bo najczęściej krwawienie miesiączkowe przypada na dni niepłodne, a przynajmniej powinno tak być. No właśnie, powinno tak być, ale nie zawsze tak jest. Mówimy tutaj o kobietach, których miesiączka jest długa i obwita, u takich ciężko określić moment jajeczkowania, więc warto mimo wszystko stosować np. prezerwatywę, która przy okazji zabezpieczy przed infekcją. Warto wspomnieć, że seks w trakcie miesiączki może w prawdzie zmniejszyć dolegliwości takie jak ból brzucha czy poprawić nawet humor, który wtedy jest dość kiepski, ale bardzo łatwo wtedy o wszelkiego rodzaju infekcje. Decydując się na seks w trakcie miesiączki para powinna pamiętać o wzmożonej higienie.
W trakcie okresu środowisko w pochwie nie jest za bardzo „przyjaznym” miejscem dla plemników, ale nigdy nie wiemy czy własnie mamy normalny okres czy jest to tylko krwawienie śródmiesiączkowe, które teoretycznie powinno odbywać się w połowie cyklu, a jak wiemy z informacji wyżej ten łatwo rozregulować.Długość cyklu przed uwolnieniem komórki jajowej również może się zmieniać co znacznie przesuwa przesuwa całość cyklu.
Ryzyko ciąży w czasie miesiączki jest minimalne pod warunkiem, że wiemy czy to na pewno miesiączka a nie krwawienie odbywające się w połowie. Jednak nie można go wykluczyć całkowicie. Jak widzimy wyżej, wiele czynników składa się na zmiany w naszym organizmie. Zmiana diety, stres, wysiłek fizyczny, a nawet pogoda może wpłynąć na to, że nawet kobieta z regularnym cyklem zostanie zapłodniona w trakcie miesiączki.
Dlatego lepiej mimo wszystko w sytuacji, kiedy już dojdzie do pęknięcia gumki nawet w trakcie okresu zażyć antykoncepcje po stosunku. Teoretycznie komórka jajowa w ciele kobiety żyję 48h, więc przyjmuję się,że tak na prawdę mamy tylko 2 doby na zajście w ciąże w ciągu całego cyklu.
Co nie zmienia faktu, że ciężko bez dodatkowych testów i obserwacji określić, kiedy te dwie doby przypadają u nas, akurat w tym obecnym cyklu. Tym bardziej,że męska sperma w odpowiednich warunkach, może przetrwać w organizmie kobiety nawet do 5 dni, co pozwoli jej poczekać na owulację. Powyższe argumenty świadczą,że okres nie jest pewną metoda antykoncepcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here