Czym zajmuje się neurolog

Specjalizacja neurologiczna charakteryzuje się stawianiem diagnozy oraz leczeniu chorób atakujących ośrodkowy układ nerwowy oraz nerwy obwodowe. Czym zajmuje sie neurolog? Do jego podstawowych zadań należy przeprowadzanie kompleksowych badań mających na celu ocenienie stanu układu nerwowego, obserwuje reakcje ludzkiego ciała na działanie wybranych bodźców. Do takich należy zaliczyć na przykład badanie odruchu kolanowego, który często przeprowadzane jest podczas rutynowych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. W pracy neurologa bardzo pożyteczne są też zdobycze nowoczesnej technologi. Wspierają się oni wynikami pochodzącymi z badań obrazowych. Zalicza się do nich na przykład rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową.
W swojej pracy neurolog skupia się przede wszystkim na ośrodkowym układzie nerwowym, czyli na dolegliwościach dotykających mózg oraz rdzeń kręgowy. Jego pomoc polega więc na diagnozowaniu i leczeniu bólu głowy oraz innych nieprawidłowości związanych z jej prawidłowym funkcjonowaniem. Mowa jest tutaj na przykład o zaburzeniach wzroku oraz problemów z koordynacją. W związku z tym neurolodzy bardzo często współpracują również z psychiatrami. Zdarza się że wiedza doświadczonego neurologa przydaje się przy leczeniu bólów kręgosłupa. W niektórych przypadkach kręgosłup naciska na nerwy, co jest przyczyną bolesnych doznań.
Problemy neurologiczne, którymi zajmuje się specjalista z tej dziedziny medycyny mogą przybrać wiele różnych postaci. Na pewno kojarzą się z bólami oraz osłabieniem siły mięśniowej. Pojawiają się problemy z koncentracją, omdlenia oraz zawroty głowy. Do tego dochodzą również problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia snu. Bóle neurologiczne mają różne pochodzenie. Przeważnie jednak są one konsekwencją infekcji, zatruć oraz przebytych w przeszłości urazów. Bóle neurologiczne są następstwem wielu chorób. Powodowane są przez cukrzycę oraz alkoholizm. Bóle pojawiają się też wtedy, gdy w organizmie człowieka pojawiają się niedobory witaminy B12.
Na pierwszej wizycie u specjalisty, jakim jest neurolog, dochodzi do przeprowadzania typowego wywiadu lekarskiego. Neurolog sprawdza wtedy reakcje chorego na podstawowe odruchy fizjologiczne. Takie badania jak stukanie niewielkim młotkiem w kolano nie powinny wtedy w żaden sposób dziwić. Do obowiązków lekarza należy w niektórych przypadkach zwrócenie uwagi na sposób poruszania się chorego oraz czy nie cierpi na zaburzenia wymowy. Takie badania pozwalają na określenie, z jakim typem zaburzenia neurologicznego specjalista ma do czynienia. Przykładowo nieprawidłowy odruch Rossolimo jest znakiem, że choremu grozi stwardnienie rozsiane i konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych specjalistycznych badań mogących rozwiać wszystkie możliwości.
Neurolodzy to specjaliści, którzy cieszą się dużym uznaniem w środowisku lekarzy. Niestety, w dzisiejszych czasach brakuje przedstawicieli tego zawodu, dlatego kolejki i czas oczekiwania na wizytę wynosi nawet kilka miesięcy w publicznych placówkach służby zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here