Coraz więcej ludzi decyduje się na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie mięsa ze swojej diety. Dokonujemy tego wyboru z różnych powodów – niektórzy robią to ze względu na swoje zdrowie, inni nie chcą przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Niektórym osobom mięso zwyczajnie nie smakuje i nie mają ochoty go jeść. Niezależnie jednak od przyczyn, wegetarianizm jest ważną zmianą w sposobie odżywiania. Wymaga nieco większego wysiłku niż zwyczajna dieta oparta na mięsie. Musimy odpowiednio zbilansować swoją dietę i zadbać o to, aby dostarczała nam wszystkich składników odżywczych.
Większość wegetarian martwi się o to, czym zastąpić mięso. Jest to jednak niekoniecznie dobry sposób myślenia – mięso nie jest niezbędne do życia, nie zawiera niczego, czego nie odnajdziemy w produktach roślinnych. W diecie wegetariańskiej nie odnajdziemy też idealnego odpowiednika czy zamiennika mięsa. Panuje jednak powszechne przekonanie, że eliminując je z diety, powinniśmy martwić się o niedobór białka. Prawda jest taka, że obecnie w tradycyjnej diecie wręcz tego białka jemy za dużo. W diecie bezmięsnej możemy zadbać o jego optymalny poziom. Zapotrzebowanie na białko możemy bowiem bez problemu zaspokoić dzięki warzywom strączkowym. Dieta bezmięsna powinna w dużej mierze opierać się na fasoli, grochu, ciecierzycy czy soczewicy. Gdy zadbamy o to, żeby te warzywa znalazły się w przynajmniej jednym naszym posiłku, na pewno nie będziemy musieli się przejmować zbyt niską podażą białka. Możemy z nich wyczarować roślinne kotlety, dodać do leczo czy do sosu, a nawet upiec pasztet. Odpowiednio przyrządzone mogą być naprawdę pyszne.
Oczywiście, nie możemy ograniczać się tylko do warzyw strączkowych. Każdy nasz posiłek powinien opierać się na różnych warzywach. Szczególnie warto jeść te sezonowe i lokalne. Dobrze jest znaleźć bezpieczne źródło świeżych i ekologicznych warzyw. Jedzmy je w towarzystwie zdrowych i pysznych kasz. Każda z nich zapewnia nam wiele pożywnych elementów. Niezależnie, czy zdecydujemy się na kaszę gryczaną, jęczmienną, owsianą, jaglaną… na pewno jedzenie ich w dużych ilościach korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.
A co z przekąskami pomiędzy posiłkami? Najczęstszym wyborem dbającego o siebie wegetarianina będą oczywiście owoce. Powinniśmy jeść ich przynajmniej pięć porcji dziennie. Obfitują w wiele witamin. Powinny też zaspokoić naszą ochotę na coś słodkiego.
Wegetarianizm jest coraz bardziej popularny – niektórzy wręcz nazywają to modą. Może nam bardzo posłużyć, bo odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest w pełni zdrowa i bezpieczna. Z pewnością rozsądny wegetarianizm jest lepszą opcją niż zapychanie się przetworzonymi produktami i dużą ilością smażonego na tradycyjnej diecie. Jednak sama rezygnacja z mięsa nie sprawi, że zaczniemy się dobrze odżywiać – niektórzy wegetarianie także odżywiają się głównie gotowcami, a na obiad jedzą ziemniaki z surówką, oczywiście bez kotleta. Niestety, ale zadbanie o dobry sposób odżywiania wymaga trochę więcej wysiłku. Musimy zadbać o odpowiednią ilość białka, tłuszczów i witamin w diecie, aby cieszyć się zdrowiem.