Przed nami Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej co roku wypada na początku maja. Dzień Flagi jest świętowany pomiędzy świętami narodowymi, tj. Świętem Pracy, jakie wypada na 1 maja natomiast Świętem Konstytucji 3 Maja. Okres nie jest przypadkowy: w czasach PRL-u w tymże dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, aby nie przedstawiano ich w dniu zdelegalizowanego poprzez komunistów Święta Konstytucji 3 Maja.

Święto flagi

Flaga jest symbolem oznaczającym niepodległość państwową bądź narodową. Jej wygląd zazwyczaj nawiązuje do kultury dawnej państwa. Polska flaga składa się z dwóch identycznych, horyzontalnych pasków – białego oraz czerwonego. Otwarcie pozostała uznana za symbol polski w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po zdobyciu poprzez Polskę niepodległości. Same barwy – biel oraz czerwień – już wcześniej były uważane za polskie. Jako jedyne spośród nielicznych na świecie mają powstawanie herbowe. Przedstawiają się z barw herbu Królestwa Polskiego oraz herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Dzień Flagi RP – kiedy świętujemy oraz co to za święto?

Klasycznie Dzień Flagi celebrujemy pomiędzy świętami narodowymi: 1 maja (nazywanym Świętem Pracy) oraz 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja) więc 2 maja. Wprowadzone zostało 20 lutego 2004 roku. Dobór owej daty nie był przypadkowy. Chodziło o dobór dnia, w jakim Polakom towarzyszy myśl o pięknych kartach historii Polski, zapełnienie wolnego dnia między świętami państwowymi, i zaznaczenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

Jak wywiesić flagę?

MSWiA informuje o regułach przedstawiania flag. Przede wszystkim flaga państwowa winna być zawsze postawiona na pozycji uprzywilejowanej wobec pozostałych. Patrząc w stronę budynku, np. domu, doskonałym miejscem, gdzie winno się zawieszać flagę RP, jest jego wewnętrzna strona. Ministerstwo zastrzega w przewodniku, iż flag państwowych nie winno się wywieszać w dni deszczowe oraz przy niezwykle ogromnym wietrze. Należy je także jak najszybciej ściągnąć w okresie burzy bądź śnieżycy. Flaga nigdy nie może dotknąć posadzki, ziemi, bruku bądź wody. MSWiA akcentuje, iż każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na własnym domu, natomiast również w oknie bądź na balkonie własnego mieszkania.

Więcej informacji na temat dnia flagi znajdziesz na https://okolicznosciowe.com.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here