Sklepy, Zakupy

Silikon, szczególnie sanitarny, po paru latach od nałożenia traci swoje właściwości. Przestaje on być uszczelnieniem, a w zamian staje się nieestetyczny i widać na nim pleśń. Dzieje się tak szczególnie w miejscach narażonych na intensywne oddziaływanie wody m. in. przy kuchennych zlewach lub wannach i prysznicach. Kiedy zauważymy takie zjawisko należy stary silikon zastąpić nowym. Nasuwa się wtedy pytanie: czym usunąć silikon? Odpowiedź jest dość prosta- najczęściej stosowana jest metoda mechaniczna lub chemiczna.
Metoda mechaniczna polega na zastosowaniu ostrego narzędzia i wycięciu starego silikonu. Najprościej do tego zadania zastosować ostry nożyk do tapet, nożyk kuchenny lub żyletkę. Dla mniej wprawionych można zakupić w sklepach budowlanych specjalne szpachelki czy skrobaki do silikonu. Narzędzia te posiadają różne końcówki i rozmiary w zależności od miejsca, w których znajduje się zbędny silikon. Wyróżnia się specjalne szpachelki do usuwania starych fug czy też silikonu z powierzchni płaskich i td. Stosując metodę mechaniczną trzeba uważać żeby nie zniszczyć powierzchni, z której usuwamy silikon. Wykonując prace nieprecyzyjnie można ją niestety zarysować.
Metoda mechaniczna często nie jest w stu procentach wystarczająca dlatego zazwyczaj należy wspomóc się metodą chemiczną. Do usunięcia silikonu stosuje się wtedy specjalne środki chemiczne. Można zastosować powszechnie znany rozpuszczalnik na bazie acetonu lub zakupić specjalny środek chemiczny. Środki do rozpuszczania silikonu są dostępne w większości marketów budowlanych. Ich zaletą jest to, że produkowane są na bazie naturalnych rozpuszczalnikówi nie charakteryzują się przykrym zapachem jak w przypadku środków posiadających aceton. Stosując środki chemiczne warto sprawdzić w niewidocznym miejscu czy nie spowodują one odbarwienia lub zmatowienie powierzchni, z której chcemy usunąć silikon. Dodatkowo warto zabezpieczyć miejsca których nie chcemy narazić na uszkodzenia. Można do tego celu zastosować np. taśmę malarską. Środki chemiczne do usuwania silikonu nakłada się pędzelkiem, który powinien znajdować się w opakowaniu. Następnie należy odczekać odpowiednia ilość czasu (szczegółowe wytyczne znajdują się w instrukcji dołączonej do zakupionego artykułu) po której silikon stanie się znacznie bardziej plastyczny. Następnie używamy załączonej do środka chemicznego szpachelki lub wspomnianego wcześniej nożyka do tapet i usuwamy resztkę silikonu. Przed nałożeniem nowej warstwy silikonu należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Trzeba pamiętać o jej odtłuszczeniu i osuszeniu.
Warto zaznaczyć, że dobór metody usunięcia silikonu jest ściśle związany z rodzajem powierzchni z której go usuwamy. Usuwając silikon ze szkła lepszym rozwiązaniem będzie metoda chemiczna (łatwo usunąć silikon rozpuszczalnikiem, nawet zmywaczem do paznokci z acetonem) natomiast drewno podatne jest na odbarwienia dlatego należy usuwać silikon wyłącznie mechanicznie, uważając jednocześnie żeby nie zarysować czyszczonej powierzchni. Powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here