Czym jest hibiskus

Wszyscy cenimy sobie istnienie ziół. Pomagają nam radzić sobie z różnymi dolegliwościami i są znacznie zdrowsze od chemicznych leków. Wśród całego mnóstwa ziół, mających przeróżne właściwości zdrowotne i odżywcze, znajduje się także hibiskus. Co to takiego i dlaczego jest tak zdrowy?

Co to jest hibiskus?

Hibiskus to bardzo wysoki, jednoroczny krzew z charakterystycznymi, dużymi kwiatami. Osiąga wysokość nawet do 2,5 metra. Powszechnie rośnie w centralnej i zachodniej Afryce, a także południowo – wschodniej Azji. Można go także spotkać w krajach Ameryki Środkowej, a nawet w Brazylii, Australii czy na Florydzie. Inne nazwy hibiskusa to malwa sudańska, ketmia szczawiowa i róża chińska. Kwiaty hibiskusa mają różowe, czerwone lub żółte płatki oraz wyrazisty, kwaśny smak, dzięki czemu znalazł on zastosowanie w branży spożywczej.

Herbata z hibiskusa jest bardzo popularnym produktem dostępnym w większości sklepów zielarskich, a nawet w supermarketach. Aby zrobić herbatę, wystarczy zalać wrzątkiem łyżeczkę suszonych kwiatów hibiskusa i odczekać około 15 minut. Po przecedzeniu naparu można już pić herbatę. Dla wzbogacenia smaku można dodać do herbaty miód, sok malinowy albo plaster cytryny, tak samo, jak do zwykłej herbaty.

Hibiskus właściwości

Malwa sudańska ma zarówno właściwości spożywcze, jak i zdrowotne. Wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale także do wyrobu kosmetyków i preparatów leczniczych. Zawiera kilka cennych kwasów – cytrynowy, jabłkowy, winowy, szczawiowy, hibiskusowy czy protokatechowy. Ten ostatni ma właściwości antyoksydacyjne. Ponadto kwiaty ketmii szczawiowej są bogate w antocyjany, polifenole i flawonoidy.

Posiadane przez hibiskus właściwości docenią na pewno osoby zmagające się ze zbyt wysokim cholesterolem, ciśnieniem czy słabą odpornością. Powinny korzystać z niego także osoby walczące z niepotrzebnymi kilogramami. Ketmia szczawiowa pomaga bowiem schudnąć dzięki błonnikowi, zdrowym kwasom tłuszczowym, a także pozytywnemu wpływowi na trawienie. Działa też moczopędnie i przeczyszczająco, więc pomaga oczyścić organizm z toksyn. Najczęściej pita jako herbata. Hibiskus pomaga też pozbyć się problemów ze skórą, a zwłaszcza tych spowodowanych przez infekcje bakteryjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here