mosiądz

Spośród najpopularniejszych i znanych od lat stopów metali na uwagę zasługuje mosiądz. Uważa się, że na kontynencie europejskim materiał używano już w czasach starożytnych, zaś największą popularność zyskał w średniowieczu, stając się surowcem cenionym przez artystów (rzeźbiarzy). Dzięki liczącej kilka tysięcy lat historii mosiądz modyfikował, stając się coraz doskonalszym. I dziś, kiedy coraz powszechniej wykorzystuje się tworzywa sztuczne, także wart jest przybliżenia.

Czym jest mosiądz

Proces pozyskiwania od początku opierał się na dwóch głównych składnikach: miedzi i cynku. Tak jak i dawniej, także dziś, dodaje się inne pierwiastki, co wpływa nie tylko na właściwości fizyko-chemiczne, ale też na barwę. Kolor mosiądzu to paleta od srebra i złota, poprzez żółty, aż do czerwieni z nutą czekoladową. Należy dodać, że materiał topnieje w temperaturze około 1000 st. C (różnice wynikają z dodatków innych metali).

Do najważniejszych cech mosiądzu zalicza się: plastyczność, ciągliwość, odporność na utlenianie, znakomite przewodnictwo cieplne oraz podatność na obróbkę – w zależności od proporcji miedzi i cynku oraz zawartości innych dodatków. Najprostsza klasyfikacja mosiądzu ze względu na skład to: mosiądze dwuskładnikowe, manganowe, aluminiowe, niklowe, krzemowe, cynowe, żelazne i aluminiowe.

Zastosowanie

Stosunkowo łatwy proces pozyskiwania oraz dostępność pierwiastków wchodzących w skład mosiądzu sprawiają, że kilka tysięcy lat po pierwszych próbach połączeniu cyny i miedzi wciąż materiał ma szerokie zastosowanie. Oczywiście istotne są też właściwości użytkowe. Obecnie najczęściej spotyka się elementy mosiężne w przemyśle samochodowym, chemicznym, elektronicznym i stoczniowym. Mosiądz to też popularny materiał wykorzystywany w hydraulice; powstają z niego kształtki, złączki i rury. Kolejną branżą, w której wykorzystuje się mosiądz, jest szeroko pojęte zdobnictwo. Tak jak przed stuleciami, także dziś bez tego stopu trudno wyobrazić sobie rzeźby i płaskorzeźby. Ponadto należy wspomnieć o gustownych balustradach, okuciach, klamkach i tym podobnym elementach wykonanych ze stopu miedzi i cynku. Wspominając o zastosowaniu, należy dodać, że w gotowym stopie zawartość cynku oscyluje w granicach 10-45 procent, resztę stanowi miedź z ewentualnymi dodatkami. Aby się przekonać o ogromnym potencjale, warto spojrzeć do katalogu sklep-metale.pl, w którym oferowane są między innymi pręty mosiężne (okrągłe i prostokątne), blachy i płaskowniki. Każde z nich stanowią znakomitą bazę do dalszej obróbki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here