fryzjer

Żeby zostać fryzjerem należy wcześniej ukończyć liceum fryzjerskie, szkołę zawodową, technikum lub szkołę policealną o profilu fryzjerskim. W ramach nauki, która trwa w zależności od wyboru edukacji od dwóch do czterech lat, przyszli fryzjerzy muszą odbyć obowiązkową praktykę w salonie fryzjerskim. Taki zawód wymaga też ciągłego dokształcania się, udziału w kursach i szkoleniach, które podnoszą kwalifikacje, umiejętności oraz pokazują nowe techniki wchodzące na rynek fryzjerski. Izby Rzemieślnicze organizują egzaminy gwarantujące tytuł czeladnika lub mistrza.

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-fryzjerem/ 

Szkoła zawodowa, technikum czy liceum? 

Żeby zostać fryzjerem możemy podjąć kilka dróg edukacji. Nauka w szkole zawodowej wygląda tak, że uczeń znajduje sobie/lub ma narzucony z góry salon fryzjerski, w którym będzie odbywał praktyki. Część nauki odbywa się w szkole, a część w salonie na zajęciach praktycznym. Trzy dni szkoły i dwa w salonie, albo na zmianę tydzień szkoły i tydzień w salonie. Po 3 latach szkoły i ukończeniu jej pozytywnym wynikiem, uczeń podchodzi do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej. Technikum to droga edukacyjna, która trwa 4 lata. Obejmuje ona przedmioty z zakresu liceum ogólnokształcącego i przedmioty fryzjerskie oraz naukę praktyczną w pracowni znajdującej się w szkole. Praktyki w salonie fryzjerskim przydziela szkoła i trwają tylko zazwyczaj około 4 tyg. Technikum kończy się możliwością podejścia do matury i egzaminami technicznymi.

Policealna Szkoła Specjalistyczna

Inną opcją dla osób, które skończyły szkołę średnią, ale nie na kierunku związanym z fryzjerstwem, które chcą rozpocząć swoją przygodę z takim zawodem jest Policealna Szkoła Specjalistyczna. Żeby móc do niej uczęszczać, to jak sama nazwa wskazuje, trzeba mieć ukończone liceum. Nauka trwa tam zależnie od szkoły 2 lub 4 semestry. Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach. Minusem jest to, że w szkołach policealnych zazwyczaj płaci się czesne za naukę. Zajęcia odbywają się w tygodniu lub w weekend. 

A może kurs? 

Ostatnią opcją są kursy fryzjerskie. Taki kurs nie daje jednak wykształcenia zawodowego. Do kursu może przystąpić każdy, w każdym wieku. Każda chętna osoba może od zera nauczyć się zawodu. Zależnie od kursu mogą trwać one miesiąc, a nawet rok. Jest mnóstwo możliwości, różne ceny, a także różne kursy, z których naprawdę warto skorzystać.

Zobacz też: http://magazyntuiteraz.pl/zarobki-fryzjera-ile-jest-w-stanie-zarobic-fryzjer/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here