Higiena zębów

Higiena zębów jest tematem, który przewija się w naszym życiu już od szkoły podstawowej. W pierwszej klasie pani higienista chodziła od klasy do klasy i opowiadała jak myć zęby, dawała szczoteczki i każdy uczeń je fluoryzował. Ludzie niestety nie chodzą do dentysty często. Niektórzy boją się i omijają go szerokim łukiem. Pojawiają się dopiero kiedy coś boli lub po prostu co kilka lat. Czyszczenie zębów jest jednak bardzo ważne. W każdej chwili może wdać się niechciana próchnica, która jest bardzo nieatrakcyjnym elementem jamy ustnej. Przykry zapach z ust jest również oznaką słabej higieny. Powszechnie wiadomo, że zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Duża część osób szczotkuje je także po spożytym posiłku.
Czyszczenie zębów i akcesoria do tego potrzebne:
Szczoteczka (najlepiej elektryczna lub soniczna) ważne aby nie miała twardego włosia, które może ranić nasze dziąsła i powodować niechciane, bolesne krwawienia. Należy wymieniać ją maksymalnie po 3 miesiącach i o tym nie zapominać.
Pasta to jeden z najważniejszych elementów mycia zębów. Dobiera się ją do własnych potrzeb. Jeśli potrzebna jest delikatna, można znaleźć w aptece taką z naturalnych składników, która w stu procentach nie podrażnia jamy ustnej. Do wybielania najlepsza będzie taka, w której składzie jest węgiel aktywny, lub składniki o podobnym działaniu. Ceny takich past mogą sięgać wysoko, jednak coraz popularniejsze staje się czyszczenie zębów sposobami organicznymi i koszty spadają.
Niezbędna jest też nitka dentystyczna, którą można znaleźć w każdej drogerii i aptece. Ważne aby nie była zbyt sztywna, ponieważ jej zadaniem jest docierać do zakamarków do których nie dosięga szczotka.
Przyda się również skrobaczka do języka. Usuwa z niego nalot. Nie można robić tego szczoteczką, ponieważ wtedy bakterie z języka przenoszą się na nasze zęby. Ważne aby dobrze umyć ją po użyciu i wymieniać.
Płyn do płukania jamy ustnej również jest ważny w czyszczeniu zębów. Wypłukuje i zabija resztę bakterii, które pozostały w buzi. Uniemożliwia tworzenie się płytki nazębnej i idealnie odświeża oddech. Płyny z alkoholem wysuszają śluzówkę, dlatego najlepiej wybierać te, które nie mają go w składzie. O wiele lepsze jest użycie, na przykład, dobrze znanego nam Listerine niż żucie gumy, która powoduje ścieranie się naszych zębów.
Czyszczenie zębów od strony technicznej jest również bardzo ważne. Należy szczotkować je nie krócej niż 2 minuty, aż poczujemy, że wszystko jest czyste. Nie powinno się zataczać kółek tylko wykonywać ruch „wymiatający” od dziąsła do korony.
Należy pamiętać o wizytach u swojego stomatologa. Nie powinno odbywać się to rzadziej niż raz w roku. Nawet jeśli wydaje się nam, że wszystko w jamie ustnej jest w porządku, możemy się mylić. Warto co jakiś czas zasięgnąć opinii specjalisty. Dentysta swoimi narzędziami dokładnie czyści i usuwa zalegający kamień nazębny, ponieważ mimo mycia może zbierać się on pod dziąsłami. Pozbywa się wszelkich osadów i na koniec polerowaniem idealnie je wygładza. Fluoryzując zęby na koniec zabezpiecza je.
Czyszczenie zębów powinno być nieodłącznym elementem naszej codziennej higieny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here