Jak we właściwy sposób dbać o nasz sprzęt?

Komputer jest dzisiaj dla wielu ludzi najważniejszym elementem codziennego użytku. Nie potrafimy sobie wyobrazić naszej egzystencji bez rutynowego sprawdzania portalów społecznościowych, for internetowych czy też słuchania muzyki z aplikacji streamingowych. Taka jest właśnie nasza rzeczywistość. Większość użytkowników komputerów stacjonarnych nie zdaje sobie sprawy co kryje się pod kopułą tego sprzętu. Moim zdaniem, każdy z nas powinien posiadać choć elementarną wiedzę na temat tego, jak zbudowane jest wnętrze komputera, aby z każdą usterką nie zwracać się do profesjonalnego informatyka, czy też studenta tego kierunku, lub po prostu osób, które posiadają jakąkolwiek wiedzę na ten temat. Warto zaznaczyć, że komputer nie składa się tylko z monitora, myszki, klawiatury i tej dużej obudowy, która buczy przy włączeniu sprzętu. Te elementy, które wymieniłem to sprzęt zewnętrzny, podłączony pod podzespoły komputera, które znajdują się właśnie w tej wielkiej obudowie na dole.
Aby choć trochę przybliżyć wnętrze komputera, warto zaznaczyć, że komputer składa się z : procesora, pamięci ram, dysku twardego, płyty głównej oraz grafiki. Bez tych podzespołów nie ma co w ogóle mówić o prawidłowym funkcjonowaniu naszego sprzętu. Warto wiedzieć, który element jak wygląda, przez co łatwiej będziemy mogli wymienić zużyte elementy na nowe, gdy zdecydujemy się na wymianę podzespołów. Dla większości laików komputerowych, środek obudowy to korytarz nie skończonej ilości kabli i różnych innych nie znanych dotąd części. Spokojnie, wszystkiego da się nauczyć i w stosunkowo krótkim czasie nauczyć się wymieniać poszczególne części naszego sprzętu. Wiadome jest też to, że nie z każdą usterką będziemy mogli się uporać. Pierwsze co robią ludzie, to odpalają internet i szukają pomocy na forach, gdzie znajdują tysiące komentarzy na temat jak naprawić daną usterkę. Sam jestem zwolennikiem takich sposób, ale jeśli naprawdę nie znamy się na komputerze, albo dana czynność nie przyniosła rezultatów, warto udać się do kogoś sprawdzonego w tej dziedzinie, aby nie narazić się na zbyt duże koszty naprawy po naszym głupim błędzie.
Jak dbać o wnętrze naszego komputera? To pytanie dość trudne i skomplikowane, bo jeżeli chcemy, aby nasz komputer pozostał niezniszczalny to powinniśmy ładować w niego masę pieniędzy, a przecież to nie na tym polega. Wiadomo warto co jakiś czas wyczyścić nasz komputer z kurzu czy innych nie znanych form życia, które się tam zalęgły.
Ważnym elementem jest czyszczenie pamieci ram. Niektóre podzespoły nie wyczyścimy za pomocą naturalnych metod znanym nam z życia codziennego. Tutaj po raz kolejny wkracza nam na pomoc internet, w którym możemy odszukać specjalnych programów, które pomogą nam zoptymalizować nasze urządzenie. Warto przejrzeć sobie listę takich programów, poczytać opinie i zalecenia. Jeżeli już wybierzemy jakiś program do czyszczenia pamięci ram to powinniśmy to robić według wskazówek, ewentualnie poprosić jakiegoś informatyka w pomocy. Odpowiednie dbanie o pamięć zapewni nam szybsze działanie sprzętu i na pewno będziemy zadowoleni. Warto to robić częściej niż raz na rok, wtedy zapewnimy odpowiednią szybkość naszego urządzenia komputerowego czy też mobilnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here